Upotreba digitalnih alata u razvoju talenata i razmeni znanja u regionu Slovačke, Transilvanije i Vojvodini

Tokom tri studijska putovanja u okviru projekta „Saradnja u javnom obrazovanju za podršku korišćenja digitalnih metoda i alata u Mađarskoj i susednim zemljama“, učesnici su se mogli uveriti da se primena digitalnih rešenja u nastavnom i obrazovnom radu kreće u širokom spektru u sve tri zemlje. Kroz brojne profesionalne programe stekli su uvid u lokalne oblasti primene i dobre prakse digitalnih alata, metoda, sadržaja i sistema.

Prvo studijsko putovanje u okviru projekta organizovalo je Savez prosvetnih radnika Mađara u Slovačkoj između 17. i 19. oktobra 2024. godine. Digitalni transfer znanja, razvoj, razmena iskustava – bile su ključne reči trodnevnog programa u Slovačkoj. U Hetenju, u Osnovnoj školi „Tarczi Lajoš”, predstavljeni su digitalni alati koji se koriste u školskoj kolekciji lokalnih i regionalnih vrednosti, kao iu razvoju talenata. U svom izlaganju, nastavnica Andrea Rancso je, između ostalog, govorila o korišćenju platforme Kahoot, koja podržava grupno učenje, i interaktivnog alata za prezentaciju i glasanje Mentimeter, kao io razvoju digitalnog kurikuluma zasnovanog na istraživanju lokalne istorije.

U Buču, u Osnovnoj školi „Katona Mihalj”, učitelj Đerđ Henzel je dao detaljan rezime Digi STE(A)M rešenja. On je predstavio školsku putanju učenja KR koda, a potom su gosti mogli da vide kako učenici rade na času šivenja, u hemijskoj laboratoriji, sa opremom u inkluzivnoj pedagoškoj sobi ili na projektu SpaceBuzz koji se odnosi na istraživanje svemira.

U Revkomaromu, Atila Fodor, direktor Pedagoškog instituta Komenski, održao je predavanje o situaciji i specifičnostima mađarskog obrazovanja u Slovačkoj. On je govorio o društvenoj i ekonomskoj situaciji mađarske zajednice u Slovačkoj, sistemu javnog obrazovanja u Slovačkoj, specifičnostima mađarskog javnog obrazovanja u Slovačkoj i razvoju školske mreže, kao io tekućoj slovačkoj kurikularnoj reformi koja ima za cilj obnavljanje obrazovanja. Učitelj Tamaš Varga upoznao je prisutne sa radom Nacionalnog instituta za javno obrazovanje i omladinu. Njegovo izlaganje stavilo je veliki akcenat na praktičnu primenu razvoja digitalnog kurikuluma. Stručni program je zaključen izlaganjem vanrednog profesora Ondreja Takača, koje je pružilo sveobuhvatan pregled načina na koji se digitalni alati koriste u svakodnevnoj praksi Univerziteta „Šelje Janoš”.

Drugo studijsko putovanje vodilo je u Transilvaniju, gde je članove projekta dočekalo Savez prosvetnih radnika Mađara u Rumuniji (RMPSZ). U periodu od 20. do 23. novembra 2024. godine, tri lokacije, Čiksereda, Čiksentšimon i Sovata, bile su domaćini sastanka. Levente Demeter, glavni inspektor Inspektorata za obrazovanje okruga Hargita, dao je sažetak stanja mađarskog obrazovanja u okrugu Hargita. Potom je direktor Alpar Ferenc-Šalamon održao detaljnu prezentaciju o aktivnostima Pedagoška kuća „Apacai Čere Janoš” u Čikseredi. Nastavnici Žolt Portik i Laslo Atila Kook predstavili su kreativne pedagoške mogućnosti koje su svojstvene digitalnim alatima.

Gosti su prisustvovali otvorenom času u Osnovnoj školi „Endeš Jožef” u Čiksentšimonu, gde je Zoltan Lorincz govorio o tome kako se najsavremeniji digitalni alati koriste u svakodnevnom nastavnom i obrazovnom radu.

Trećeg dana učesnici su slušali predavanja u Edukativnom centru Teleki u Sovati. Imre Kiš, glavni inspektor Inspektorata za obrazovanje okruga Covasna i potpredsednik RMPSZ u Transilvaniji, dao je ocenu situacije u obrazovanju na mađarskom jeziku u Rumuniji, uključujući statističke podatke o tipovima institucija, učenicima, odeljenjima i nastavnicima. Dr. Imre Todor, predavač na „Sapientia” mađarskom univerzitetu nauke i nastavnik u Srednjoj školi „Marton Aron” u Čikseredi, predstavio je stavove nastavnika prema digitalnom obrazovanju u svetlu rezultata DigCompEdu merenja.

Konačno, održane su radionice u Strukovnoj školi Domokos Kazmer u Sovati: instruktori su demonstrirali, koristeći interaktivne zadatke i obrazovnu platformu zasnovanu na veštačkoj inteligenciji Redmenta, kako napraviti nastavu zasnovanu na iskustvu i time povećati motivaciju učenika.

Organizacije koje rade na realizaciji projekta započele su 2025. godinu trećim studijskim putovanjem, koje je održano od 5. do 7. januara u Subotici, Senti i Kupusini, u organizaciji Udruženja prosvetnih radnika Mađara Severne Bačke (EMPE). Tokom stručnog prepodneva održanog na Fakultetu za usavršavanje nastavnika mađarskog jezika Univerziteta u Novom Sadu u Subotici, dr. Andraš Čenterič je govorio o sadašnjosti i budućnosti veštačke inteligencije, predsednik Arpad Fremond o ulozi Mađarskog nacionalnog saveta, a Janoš Puškaš, direktor Pedagoškog zavoda Vojvodine, o primeni digitalnih alata. Agneš Halaši, savetnik Ministarstva prosvete za kontrolu kvaliteta javnog obrazovanja, dr. Žolt Namesztovski, nastavnik Učiteljskog fakulteta, održao je prezentaciju o digitalizaciji visokog obrazovanja, a Gabriella Toth, nastavnica matematike i potpredsednica EMPE, predstavila je lokalne programe razvoja talenata.

Učesnici su zatim stekli uvid u lokalnu praksu razvoja talenata u Osnovnoj školi „Thurzo Lajoš” u Senti. Na istoj interaktivnoj radionici imali su uvid u primenu digitalnih alata i veštačke inteligencije u Vojvodini.

Poslednji stručni dan u Kupusini održan je u Osnovnoj školi „Jožef Atila”, gde su učesnici dobili sveobuhvatan pregled izazova sa kojima se suočavaju škole mađarske dijaspore u Srbiji i uloge digitalnih alata u lokalnom obrazovanju. Gosti su se potom upoznali sa tradicijom ovog kraja: nastavnici i učenici škole dali su ukus lokalnim kulturnim vrednostima i narodnim običajima koji su i danas živi.