Beszámoló a IX. Módszertani Konferencia a Hétvégi Magyar Iskolák számára c. eseményről
A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) idén újra megszervezte a Balassi Bálint-ösztöndíjprogram keretein belül a Márton Áron ösztöndíj-módszertani konferenciát. A IX. Módszertani Konferencia a Hétvégi Magyar Iskolák számára c. esemény a diaszpórában, és a Kárpát-medencében, magyarságismereti oktatást folytató önkéntes oktatók számára lett megszervezve, külön tekintettel a személyes és szakmai kötődésük erősítésére, valamint módszertani tudásuk megosztására és fejlesztésére. A program keretében számos értékes, és érdekes előadáson, műhelymunkán vehettek részt a világ minden tájáról érkező oktatók, anyanyelvápolók. A budapesti képzésnek a Népművészeti múzeum adott otthont az idén, 2023. május 11-14. között.
A többéves hagyományokra visszatekintő továbbképzés idei témái a következők voltak:
– a tervezés és megvalósíthatóság kérdései, különös tekintettel a tananyagokra és tantervekre a jó gyakorlatok középpontba állításával,
– az oktatási folyamat lépései, a taneszközök és módszerek megfelelő használata,
– a tehetséggondozás kérdései,
– az egyes pedagógiai irányzatok helye és szerepe a XXI. századi elvárások fényében,
– óratervek, tanmenetek a Balassi-füzetek használatához.
A konferenciát Hernyes Zoltán főosztályvezető (KKM) nyitotta meg, majd sor került a hétvégi magyar iskolák bemutatkozására.
Szilágyi Péter helyettes államtitkár (ME) a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának diaszpóraközösségeket támogató tevékenységéről tartott ismertetőt, Hernyes Zoltán főosztályvezető (KKM) pedig az Ösztöndíjakról, a KKM diaszpórának kínált lehetőségeiről beszélt.
Részletes tájékoztatást kaptunk a diaszpóraközösségeket támogató tevékenységekről, és arról a közeljövőben létrejövő lehetőségről, azok számára, akik véglegesen vagy ideiglenesen hazatelepülnek Magyarországra, és egy egyablakos ügyintézéssel minden kulcsfontosságú kérdésben választ is kaphatnak a Hazaváró Irodában (Welcome Office).
“Szilágyi Péter kiemelte: az iskolák a világjárványt megelőző mértékű létszámra álltak vissza, azt sok helyütt meg is haladták. Beszámolt arról, hogy összesen 250 iskola és gyermekközösség létezéséről tudnak a diaszpórában, és mintegy 150 hétvégi magyar iskolával állnak aktív kapcsolatban. A világ legtávolabbi pontjain is alakulnak hétvégi magyar iskolák – jelezte, és új helyszínkén említette, hogy tavaly Tokióban, Abu-Dzabiban, és Szingapúrban is indult rendszeres hétvégi magyar iskolai foglalkozás. Kiemelte a kolumbiai magyar iskola megerősítését.”
Magyar Hírlap
Bővebben:
https://www.magyarhirlap.hu/belfold/20230512-szilagyi-peter-vilagszerte-erosodnek-a-hetvegi-magyar-iskolak?fbclid=IwAR27ZawpcZlDs6LolVJQyFe8s2Ad5gti2KjttVuq7eTGtZhCN0E20_O9n28
Sándor Ildikó néprajzkutató, mesemondó, egyetemi oktató
„Régi szokás szerint…” címmel tartott előadást. A változó ünnepi hagyományainkról beszélt, a változó világunkban is jelen levő hagyományőrzésünk óriási jelentőségéről, az ünnep meghitt varázsáól, a család-összetartó erejéről. Tetszett, hogy a tisztelt tanárnő nagyon kedvesen megemlítette egyik hallgatóját, aki a megszólításban használta a régi szokás szerinti üdvözlést (kend), amely arra a területre jellemző, amelyről származik.
Földiné Szűcs Krisztina ELTE Magyar mint Idegen Nyelv Tanszék oktatója
Az Ünnepek a magyar mint idegen nyelv órán (9-10 éveseknek) címmel tartott foglalkozást, külön tekintettel a Balassi-füzetek e témában való használatára.
Röviden, ami elmondható a műhelymunkáról:
Különböző megközelítés-különböző korosztály-egy téma.
Tetszett a kép/szókártyák használata, a konkrét példa, hogyan dolgozzuk fel különböző korosztállyal egy megadott ünnep témakörét.
Pap Andrea ELTE Magyar mint Idegen Nyelv Tanszék oktatója
Ünnepi szókincs és a szövegértés fejlesztése (10-18 éveseknek) című műhelyéből külön kiemelném a nyelvi kompetenciáról hallottakat ( a köztesnyelvről, a nyelvi tudatosságról, a nyelvi készségek fejlődéséről, a kétnyelvű szocializációról, a származásnyelvről, a szóbeli és írásbeli készségek, a nyelvi, grammatikai tudás, valamint a nyelvi tudatosság eltérő szintjéről), valamint, mindezek figyelembe vételével az anyanyelvápolási órákon használt különböző módszerek használatát.
Boldizsár Ildikó, mesekutató, meseterapeuta, etnográfus a fantasztikus műhelymunkát tartott az önmegismerés útmutatójairól, amelyet a mesekincsünkön, a mesepedagógián keresztül mutatott be. A mesének és az ünnepnek nagyon fontos szerepe van az oktatásban, az életünkben.
A Konferencia anyaga a Balassi-füzetek (Ünnepeljünk együtt!), és az ünnepek tematikája körül épült fel. A kötet a magyar ünnepeket és a hozzájuk kapcsolódó szokásokat dolgozza fel játékos feladatok formájában.
A Néprajzi Múzeum múzeumpedagógusai vezetésével számos műhelyfoglalkozásokon lehetett részt venni. A munka két csoportban folyt, és úgy csoportosult, hogy az óvodásokkal, és a kisiskolásokkal foglalkozó oktatók is megtalálhatták a kellő módszertani tartalmakat.
A szervezők lehetővé tették Hangdimenziók – Zenei utazások térben és időben című állandó kiállítás megtekintését a Magyar Zene Házában, valamint a Nekünk írták a dalt! című időszaki kiállítást is.
A Konferencián 39 résztvevő vett részt (40 a keretlétszám), négy kontinensről, 21 országból (Németország, Románia, Csehország, USA, UK, Lengyelország, Szerbia, Románia, Szlovákia, Ausztria, Ausztrália, Ciprus, Bulgária, Ukrajna. Kanada, Spanyolország, Kolumbia, Argentina, Írország, Brazília, és Bosznia-Hercegovina).
Sokan a Kőrösi Csoma Sándor Programon belül tevékenykednek a diaszpórában.
Útravalóul, egy szép ajándékcsomagot kapott minden résztvevő.
Szerző: Monić Lídia
Fotók: Csordás Vivien, Monić Lídia