TANOM 2024.09.28.
A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete kihelyezett továbbképzést tartott a Samu Mihály Általános Iskolában, Óbecsén. A rendezvény keretében a résztvevők Dr. Duró Zsuzsanna, egy visszatérő előadó, előadását hallgathatták meg, amely a hatékony tanulómegismerési technikákról szólt.
Dr. Duró Zsuzsanna előadása interaktív formában zajlott. Az elméleti tartalom és a megismerési technikák mellett a pedagógusok is megosztották személyes tapasztalataikat.
Dr. Duró Zsuzsa az előadás során a spontán és tudatos megismerés módszereivel foglalkozott. Ezek a folyamatok segítik a pedagógust abban, hogy azonosítsa a diákok kompetenciáit. A diákokat három csoportba sorolhatjuk a képességeik alapján: gyengébb, átlagos és átlag feletti képességekkel rendelkezőkre. Miután a pedagógus meghatározta, hogy ki melyik csoportba tartozik, jobban tudja igazítani az elvárásait és feladatait a diákok képességeihez.
Mivel az iskolai tankönyvek főként az átlagos képességű diákokra készültek, a pedagógus feladata az, hogy a gyengébbek szintjét felemelje, míg az átlagon felüli kompetenciákkal rendelkező diákok számára is megfelelő oktatást biztosítson, mindezt úgy, hogy senki ne érezze magát hátrányos helyzetben. E célok eléréséhez a résztvevők különféle tanácsokat és módszereket hallhattak.
Az előadás során világossá vált, hogy a differenciált oktatás a pedagógus számára jelentős többletmunkát és nagyobb energiafelhasználást igényel. Ugyanakkor Duró Zsuzsanna hangsúlyozta, hogy hosszú távon ez a legjobb módszer a hatékony tudásátadásra.
Az előadás végén a résztvevők kompetenciamérésekhez szükséges teszteket kaptak, melyeket felhasználhatnak a gyerekek képességeinek felmérésére.
Írta: Juhász Judit
Fotók: Markó Laura