Hétfőn az ünnepélyes megnyitót az Újvidéki Rádió és Televízió székházában tartottuk meg. A VMPE elnök asszonya, Lukács Gabriella mondott köszöntőt, majd őt követte Klemm József az RTV igazgatója. Harmat Károly atya áhítatát is figyelemmel hallgatták a pedagógusok. Magyarországi, szakmájukban kimagasló és elismert előadók osztották meg tapasztalataikat: dr. Szili Katalin miniszterelnöki fótanácsadó asszony, Dan-Megyeri Tamás a KOKOSZ elnöke, prof. dr. habil Zakar Péter az SZTE Történeti Intézetének tanára, dr. Halbritter András Albert az Iskolakertekért Alapítvány munkatársa. Molnár Zoltán, a Somosi Környezetnevelési Központ munkatársa beszélt a környezetnevelésről és a fenntarthatóságról. Hegedűjátékot Vortity Anasztáziától, míg szavalatot Tóth Vilmostól hallhattunk.
A Tapasztald, hogy továbbadhasd! képzés résztvevőiként délután az Apáczai Diákotthon fiú kollégiumában folytattuk az előadás sorozatot, Szabó Gáborral a csantavéri Kőris Alapítvány igazgatójával. Dr. Halbritter András Albert szabadulószobás Vándorkiállításával fejeztük a napot.
Kedden, Szántai Lajos művelődéskutató érdekes és tanulságos előadását hallgattuk meg, majd a Somosi Környezetnevelési Központ munkatársainak előadását hallgathatták meg a jelenlévők. Bokodiné Kovács Katalin bemutatta a Tavaszi megújulást: a csalántól a káposztáig, Molnárné Kiss Anikó, a Fecskevárásról beszélt Somosújkőfaluban, valamint Lendvai Mária a Somosi Környezetnevelési Központ munkatársa bemutatta a Házállatok régen és ma című előadását.
Ebéd után kézműves foglalkozások: kukoricahéjból poharat, illetve edény alátétet készítettek, megtanítottak bennünket a káposztás borogatás rejtélyeire, a rozmaring kenőcs készítésére és emellett még környezetneveléssel kapcsolatos társasjátékokat is játszhattunk.
Szerdán egész napos terepi gyakorlat és műhelymunka volt. Reggel elutaztunk a Császár-tóhoz. Hajózás közben megfigyeltük a madarakat: kárókatonát, szürke gémet, üstökös gémet, vadkacsát, hattyút, vízity
Kiss Anikó ismertette az útközben látott gyógynövényeket és azok fontosságát az ember részére. Lendvai Mária pedig jó tanácsokkal és ötletekkel látott el bennünket a tanítási órák gyakorlati részére. Bemutatta a rovarvizsgálót, a vízminőség vizsgálatának módját egyszerű eszközökkel, a növényvizsgálót, a bogárnézőkét, az endoszkópot, a lebomlás folyamatának kisérletét, a beteg moha helyrehozását. Az erzsébetlaki Lujza Etno szálláson fogyasztottuk el az ebédet. Drávai Gyurcsik Renáta műhelymunkán keresztül mutatta be, hogy mit is tanulhatunk a természettől?(foglalkozások gyerekeknek)
Meglátogattuk Muzslyán az óvódát, ahol Rózsi néni barátságos fogadtatásában volt részünk. Nagybecskereken megtekintettük a Szathmáry Karolina Kollégiumot, Karl Jenő igazgatóval. Visszautazás Újvidékre.
Csütörtökön Abdel Magid Iván, a Somosi Környezetnevelési Központ munkatársának előadását hallgattuk: Ahogy a fiatalok látják a fenntarthatóságot. Bemutatta hogyan készítették a gyurgyalag madárnak a partfalat, hogyan gyűrűzték a madarakat. Molnár Zoltán Kétféle ember, kétféle szemléletformálás című előadásán feltette a következő kérdést: Hogyan tudnánk átalakítani életünket, hogy fenntartható legyen? Beszélgetés közepette rámutatott a szemléletformálás két fajtájára: 1. a technikai fejlődésre alapozottra és 2. a fenntartható életmódra való nevelésre, majd elmagyarázta ezek következményeit, veszélyeit és megoldási lehetőségeit. Nagy Margit tiszteletbeli elnök asszonnyal kerekasztal beszélgetést folytattunk a szerbiai oktatási helyzetképről. Következett a képzés kiértékelése és a tanúsítványok kiosztása. A nap hátralevő részében az érdekelt résztvevők egy ismeretterjesztő újvidéki kiránduláson vettek részt, melynek két fontos állomása volt. Először a központban lévő Mária
nevezetű katolikus templom és a katolikus Porta történetével ismerkedhettek meg. Később pedig a Vajdasági Múzeum állandó tárlata által egész Vajdaság múltjával az őskortól kezdve napjainkig. Ezzel
véget ért a XXIII. Apáczai Nyári Akadémia Tapasztald, hogy továbbadhasd! szekciója.
Írta: Csernyák Szilvia, szervező
Fotók: Lukács Attila és Lukács Áron