Beszámoló: Lászlófy Pál István köszöntése és óévbúcsúztató vacsora

2024. december 14. Szováta
Így nyilatkozott a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége a facebook oldalukon:
„Anyaországi és Kárpát-medencei partnereink, régi jó barátaink és országos elnökségünk körében ünnepeltük örökös tiszteletbeli elnökünk, Lászlófy Pál-István, mindenikünk “Pali bácsija” 85-ik születésnapját!
• A mai este folyamán többször elhangzott: Pali bácsi az egész Kárpát-medencében fogalom, élete és munkássága pedig megtartó példaként áll előttünk!
• Szívünkből kívánjuk, Pali bácsi, hogy a mostani mozgékonyságával, az életéveket meghazudtoló frissességével, hál’Istennek jól szolgáló egészségével, családja és barátai szeretetteljes ölelésében, példaadó életművével kivívott megbecsültséggel éljen meg számtalan, még el nem érkezett születésnapokat!
______________________
Az est ünnepi műsorában közreműködtek a Hargita Székely Néptáncszínház tehetséges táncosai.
Ezúton is köszönjük András Mihály igazgató úrnak, Füleki Zoltán menedzser úrnak és a népi táncegyüttes tagjainak a felejthetetlen produkciókat!”

Beszámoló: PMA Jubileumi Díjátadó

Martonyi János jogtudós, korábbi külügyminiszter vehette át az idei Polgári Magyarországért Díjat Orbán Viktor miniszterelnöktől és Kavecsánszki Ádámtól, a Polgári Magyarországért Alapítvány kuratóriumi elnökétől hétfőn Budapesten, a Magyar Királyi Lovardában rendezett ünnepségen.

Versenyfelhívás: Kalmár László Matematikaverseny 2025

A Tudományos Ismeretterjesztő Társulat 2024/2025. tanévre is meghirdeti az LIV. TIT Kalmár László Matematikaversenyt. Ez sorrendben az ötvennegyedik verseny, mely Magyarország legrégebbi iskolai matematika versenye.

A vajdasági fordulót idén is a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete szervezi. A versenyre minden érdeklődő, matematikát szerető 3-8. osztályos általános iskolás diák jelentkezését várjuk.

A verseny célja

A matematikai tudományos ismeretek terjesztése, a matematika népszerűsítése, matematika tehetséggondozás. A matematika ismeretének és alkalmazásának hangsúlyozása a társadalomban, a gazdasági életben, az egyén személyes boldogulásában. Felkészíteni a tanulókat a matematika tantárgyi alapú továbbtanulásra és a későbbi pályaválasztásra. A tanulók problémamegoldó képességének, kreativitásának összehasonlítása 3-4. és 5-8. osztályosok körében, matematikai tudás mérésének lehetősége objektív eszközök segítségével. A sportszerű verseny és küzdelem népszerűsítése. A verseny történetéről és névadójáról a kalmarverseny.hu/matematikaverseny-tortenete címen található további információ.

A verseny rendszere

A verseny rendszere: a verseny határon túliak számára kétfordulós, megyei (a mi esetünkben vajdasági) és magyarországi szervezésű.

Idén a megyei/ területi forduló 2 helyen kerül megrendezésre:
– Újvidéken az Apáczai Diákotthon – Fiúkollégiumában (Bogdana Šuputa 16)
– Szabadkán

Jelentkezési határidő: 2025. március 4., kedd.

A versenyre az alábbi elérhetőségeken lehet jelentkezni:
Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete, Újvidék
Kapcsolattartó: Losonc Tibor
tel: 0694030011
e-mail: losonctibor95@gmail.com

Amennyiben a versenyző megkülönböztetett bánásmódot igényel (pl. feladatsor nagyítása), kérjük, a jelentkezéskor jelezze a vármegyei szervezőnek.

A vajdasági forduló időpontja: 2025. március 21. (péntek délután 16.00 óra)

Országos döntő, melyet a versenyközpont szervez Budapesten, ahová évfolyamonként a legtöbb pontot elért, legjobb teljesítményt nyújtó versenyzőket hívjuk be. A döntő résztvevőinek maximális létszáma 210 fő. A továbbjutók értesítésének határideje: 2025. április 28.

Az országos döntő időpontja: 2025. május 30-31. (péntek délután és szombat délelőtt) két feladatfordulóval, melynek eredményét összesítve alakul ki a végleges sorrend. A verseny nyerteseit tárgyjutalommal, oklevéllel, és a támogatók által felajánlott nyereményekkel díjazzuk. Minden évfolyam legeredményesebb határon túli versenyzője különdíjban részesül.

Általános tudnivalók, feladatok, pontozás

A versenyszabályzatról, a verseny feladatainak felépítéséről, az egyes feladatsorokra fordítható időkeretekről, a használható segédeszközökről, a pontozási szabályokról a kalmarverseny.hu/matematikaverseny-felepitese oldalon tájékozódhat. Amennyiben további kérdése lenne az LIV. TIT Kalmár László Matematikaversennyel kapcsolatban, keressen minket bátran! A versenyre való felkészülést a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat folyóirataiban – Élet és Tudomány hetilap, Természet Világa havilap – megjelenő írásai és honlapjai segítik.

Eredményes versenyzést kívánunk!

Beszámoló: 7. Vállalkozz okosan! diákverseny 2024

2024. december 7-én, hetedik alkalommal lett megszervezve a Vállalkozz okosan! diákverseny az általános iskolás tanulók számára gazdasági-vállalkozói témakörben.

A verseny célja, hogy a felnövekvő generáció tagjai mielőbb elsajátítsák az alapvető gazdasági, vállalkozói, pénzügyi ismereteket annak érdekében, hogy felnőttként jobban eligazodjanak az üzleti világában, tudatos döntéseket hozzanak, és esetleg vállalkozóként érvényesüljenek. A verseny hozzájárul a tanulók gazdasági ismereteinek bővítéséhez, a csapatszellem erősítéséhez, a kreativitás és az innovációs készség fejlesztéséhez.

A verseny általános iskolás diákoknak volt meghirdetve (5-8 osztály). A diákok csapatban dolgoztak mentor segítségével. A csapatok 2-4 főből álltak. Minden csapatnak egy üzleti tervet kellett elkészíteni, melyben bemutatták ötletüket, képzeletbeli vállalkozásukat.

Az idei versenyre egy élelmiszert gyártó vagy forgalmazó vállalat üzleti tervét kellett elkészíteni.

A verseny helyszíne a Pro Scientia Naturae alapítvány oktatási központja volt, Zentán. Támogató a magyarországi Belügyminisztérium volt, szervező a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete, a Pro Scientia Naturae Alapítvánnyal együttműködve.

Az idei versenyre 13 csapat jelentkezett Vajdaság különböző iskoláiból. A zsűri tagjai, Dr. Kulcsár Sarolta, a Pro Scientia Naturae Alapítvány programkordinátora, vállalkozó, Korenchy László, a VMPE alelnöke és Dr. Muhi. B. Béla, egyetemi tanár, a verseny főszervezője voltak.

Az eredmények a következők lettek:

1. díj
Mészáros Anissza, Erdélyi Zamúr, Fodor Mirella, Celva Ramóna
Petőfi Sándor Általános Iskola, Hajdújárás
Mentor: Szebenyi Boglárka

2. díj
Bite Dávid, Holló Fanni és Holló Petra 
Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola, Martonos
Mentor: Bende Teodóra

3. díj
András Gyuricsin Réka, Kucor Hanna, Sandrik Alíz
Hunyadi János Általános Iskola, Csantavér
Mentor: Leonov – Vörös Adrianna

és

Szerda Hanna, Ződi Kinga, Stefaniga Márk, Nagy Lóránd
Samu Mihály Általános Iskola, Óbecse
Mentor: Surányi Roland

Különdíj
Ferenci Orsolya, Kádas Dávid
Petőfi Sándor Á.I., Óbecse
Mentor: Lázár László

Dr. Muhi B. Béla, szervező

A verseny támogatója:

VMPE évi közgyűlés

A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete
2024. december 21-én, szombaton 10:00 órai kezdettel
évi közgyűlést tart az újvidéki Apáczai Diákotthon fiúkollégiumában (Bogdana Šuputa 16.)

A közgyűlésen MeetingCafé: Közös stratégia
alkotás – SWOT
címmel előadást tart
Kávai Bózsó Ildikó elnökségi tag.

A közgyűlés keretén belül a résztvevőknek lehetősége nyílik az oktatással kapcsolatos észrevételeik, tapasztalataik megosztására, illetve bemutatásra kerül a VMPE évi tevékenysége is.

Tisztelettel kérünk minden jelenlegi és csatlakozni kívánó VMPE tagot, hogy jelenléti szándékát legkésőbb
2024. december 19-ig
jelezze munkatársaink felé az alábbi űrlap kitöltésével:

https://forms.gle/GUUjLhb67JzYZukR7

Minden érdeklődő tanügyi dolgozót szeretettel várunk!

Versenyfelhívás: XIX. Ribár Béla Fizikaverseny 2025

A GENIUS tehetséggondozó mozgalom keretében a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete 2025. február 20-án 19. alkalommal szervezi meg a Ribár Béla általános iskolások fizikaversenyét a pacséri Moša Pijade Általános Iskolában.

A versenyre 6., 7. és 8. osztályos fizikát kedvelő diákok jelentkezhetnek.

A verseny négy részből áll:
– Gondolkodtató kérdések
– A helyszínen bemutatott kísérlet megmagyarázása
– Számítási feladatok (2 vagy 3 tananyaghoz köthető feladat)
– Fizikatörténeti kérdések – Az idei évben Tihanyi Kálmán élete, munkássága szolgálja a tudománytörténeti kérdések alapját.

A versenyre való felkészülésre, a példatárat és segédanyagokat a bejelentkezés alkalmával kapják el a felkészítő tanárok. A jelentkezési határidő január 20.  A felkészítő tanár a diákokat bejelentheti az vmpe.fizkem@gmail.com címen vagy a 0649700167 számon. Ezeken az elérhetőségeken bővebb információ is kapható a versennyel kapcsolatban. 

A verseny egyéni. A két legjobban teljesítő tanuló részvételt nyer az Öveges József Fizikaverseny országos döntőjére, ami Győrben lesz. A helyezettek ajándékokban részesülnek, emellett a legjobb tanulók egyhetes táborban is részt vehetnek.

A verseny támogatója a Belügyminisztérium, szervezője Ortó Kanyó Anikó tanárnő.

Sikeres felkészülést és sok szerencsét kívánunk minden versenyzőnek.

A verseny támogatója:

Versenyfelhívás: Kis Fürkész természetismereti – természetvédelmi verseny 2024/2025

A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete és a Somosi Környezetnevelési Központ

KIS FÜRKÉSZ

címen természetismereti – természetvédelmi versenyt hirdet 4-5-6. osztályos tanulók számára.

A versenyre 3 fős csapatok jelentkezését várjuk.

A feladatok a következő témakörökhöz kapcsolódnak:

  • Madárismeret
  • Gyógynövényismeret
  • “Természetes” irodalom
  • Egészséges életmód
  • Hagyományőrzés
  • Terepi feladatok

A versenyre jelentkező csapatok egy feladatsor kitöltésével regisztrálnak (az első forduló online formában zajlik). A csapatok jelentkezését a következő elektronikus címre várjuk: vmpe.kisfurkesz@gmail.com, jelentkezési határidő: 2025. február 28. (amikor a kitöltött feladatsort is csatolni kell). Elbírálást követően a döntőbe a legügyesebb csapatok kerülnek, maga a rendezvény pedig közvetlen verseny formájában 2025. tavaszán Újvidéken kerül megrendezésre. A kiemelkedő eredményt elérő tanulók jutalomban részesülnek. A versenyre iskolánként több csapat is jelentkezhet.

A jelentkezésnek tartalmaznia kell :

  • A felkészítő pedagógus nevét, telefonszámát, elektronikus címét (amely elérhetőségeken tudjuk tartani a kapcsolatot);
  • Az iskola pontos nevét, címét;
  • A csapattagok nevét, osztályát;
  • A csapat nevét.

A verseny koordinátora:
Csernyák Szilvia
csernyakszilviapf@gmail.com

A szakmai ellenőrzést végzi:

  • Molnár Zoltán /KOKOSZ, Somosi Környezetnevelési Központ
  • Bokodiné Kovács Katalin (Hagyományőrző Egyesület Baj)
  • Molnárné Kiss Anikó (Somosi Környezetnevelési Központ)
  • Lendvai Mária KOKOSZ
  • A VMPE versennyel megbízott munkatársai.