Beszámoló: XXIV. „Mit tudsz Torontál vármegyéről?”

2024. november 23-án szervezték meg a 24. „Mit tudsz Torontál vármegyéről?” elnevezésű honismereti vetélkedőt, ami az Ürményházi Ifjúsági Klub és a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének a közös szervezésében valósult meg.

Olyan 3 vagy 4 tagú általános iskolás gyerekek csoportjai jelentkeztek, akik érdeklődnek a történelmünk iránt.

Az idei megmérettetésre 6 csapat nevezett be. Méghozzá Oroszlámosról, Nagybecskerekről, Nezsényből, Székelykevéről, Torontálvásárhelyről, és a helybeli általános iskola tanulói.

Célunk: múltunk alaposabb megismerése, különösen a vármegyék megalakulása utáni időszakot amikor a Torontál vármegyében a vízből és mocsárból alakult ki ez az Istentől megáldott talaj. Tehát az idei vetélkedő témája Torontál vármegye mezőgazdasága volt. Sok mindent megtudtunk arról, hogy az első gazdálkodás itt is, mint mindenütt, az ember természetének annyira megfelelő rablógazdálkodással kezdődött. Hogy azután fokozatos fejlődéssel miként jutott el a mai kor szintjére, s hogy milyen volt ennek a vármegyének mezőgazdasági kultúrája. A versenyzők megismerkedhettek a vármegye éghajlati, talaj- és birtokviszonyaival, a munkásviszonyokkal, a különféle gazdasági rendszerekkel, valamint szó esett az állattenyésztésről is.

A vetélkedő két részből állt. A tanulók először egy tesztlapot töltöttek ki a, utána pedig szóbeli játékos feladatokban mérték össze tudásukat.

Vetélkedőt két zsűri is kísérte, Viola Lujza és Martinek Imre, akik a verseny nagy szakértői. Sokat segítettek a szervezésben, tesztlapok, kérdések összeállításában. Ötletekkel, javaslatokkal gazdagították a programot.

Legjobbaknak a Torontáli betyárok (Torontálvásárhely) bizonyultak Fölkészítőjük Onjin Hartig Viktória: Kácsapor Gáspár Hanna (6. o.), Gogány Albert (7. o.), Antal Dávid (8. o.) tanulók példamutató teljesítményt értek el.

2. helyezettek a Pusztai suhancok(Ürményháza), fölkészítőjük Huszka Endre. Pintér Amelita, (7. o.), Gombár Kinga (7. o.), Tóvízi Edvin (7. o.) és Pavlov Anna (8. o.) tanulók nem csak tudásukkal büszkélkedhettek, hanem jó házigazdákként is bemutatkoztak.

A 3. helyen két csapat is végzett: az Oroszlánok (Oroszlámos) Fölkészítőjük Subašić Mészáros Ágota. Márta Jázmin (7. o.), Ábrahám Nikoletta (8. o.), Hejberger Vivien (8. o.). Örömmel fogadtuk az oroszlámosi csapatot, aki 10 év után ismét részt vett és szépen teljesített a versenyen. Ugyancsak 3. helyezést ért el a Temes Quattro csapata is (Nezsény) Fölkészítőjük Mirčić Ábel Kornélia és a diákok Müller Adrianna (8.o.), Lunc Tìmea (8.o.), Lunc Martina (6.o.) és Lunc Márió (6.o.).

A nezsényi diákokról tudni kell, hogy az általános iskolában szerb nyelven tanulják a történelmet. Tanulás közben akadtak nekik nyelvi nehézségek, de annak ellenére is kitartottak, derekasan helyt álltak.

Az idén is, az előző évekhez hasonlóan a legjobban teljesített csapatok könyvjutalomba részesültek. Az eredményhirdetés után a VMPE elnökasszonya, Lukács Gabriella elmondta, hogy minden versenyző jogosult lesz a zánkai nyári táborra.

Az uzsonna elfogyasztása után, egy mini mezőgazdasági kiállítást tekintettek meg a vendégeink. Szántóföldi művelés során használatos, régi korokból származó kapák, gereblyék, kaszák, ekék, boronák, vetőgépek kerültek bemutatásra.

Igazi újdonságnak számít, hogy a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete keretein belül működő anyanyelvápoló csoportok vezetői is ellátogattak ebből az alkalomból Ürményházára. Tapasztalatot szerezhettek, arról, hogy lehet szervezni versenyt, illetve, hogyan zajlik annak a lebonyolítása.

A verseny óriási hozadéka az, hogy olyan iskolákból kerülnek ide gyerekek, akik különben, magán életben lehet, hogy soha nem találkoznának. A későbbiek során ezek az itt született ismeretségek, kapcsolatok tovább élnek akár a középiskolában, vagy még az egyetemen is.

Barátságok születnek, alkalom adódik arra, hogy tapasztalatokat, véleményeket cserélhetnek tanárok tanulók egyaránt. Számunkra ez egy igazi kincs, amit féltve őrzünk.

Írta: Móricz Elvira
Fotók: Kürtössy Péter

Csoportkép

Beszámoló: Erdélyi tanulmányút ERASMUS+

November 20-23 között zajlott a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége szervezésében az Oktatási Hivatal által koordinált a Köznevelési együttműködés a digitális módszerek ész eszközök használatának támogatására Magyarországon és a szomszédos országokban elnevezésű ERASMUS+ projekt erdélyi tanulmányútja.
A VMPE 5 fős csapatának (Janković Annabella, Volas Cibula Eleonóra, Árpás Attila,  Mengyán Pletikosić Ildikó és Kávai Bózsó Ildikó) tartalmas szakmai programban volt része, melynek keretében többek között megismerkedhettek az Apáczai Csere János Pedagógusok Háza digitális programkínálatával, két oktatási intézmény mindennapi gyakorlatába is beépülő digitális eszközeivel és tartalmaival.
Az előadások keretében átfogó képet kaphattak a romániai magyar oktatás helyzetéről, betekintést nyerhettek a pedagógusok digitális kompetenciaméréseinek eredményeibe. Olyan innovatív módszerekkel találkozhattak, amelyeket az otthoni munkájukba is átültethetnek.
A szakmai munka mellett a szervezők változatos szabadidős programokkal is készültek. Ezek alkalmat adtak a barátkozásra, tapasztalatcserére, a kötetlen beszélgetések során még inkább megerősödhetett a határokon átnyúló pedagógia együttműködés.
A tanulmányútnak külön hangulatot adott a hótakaróba burkolózó Szováta, és az RMPSZ csapatának színvonalas szervező készsége, remek házigazdák voltak, köszönjük a gondoskodásukat!
A projekt következő állomása januárban Vajdaság lesz.
Kávai Bózsó Ildikó

A projekt támogatója:

Beszámoló: XXIV. Kovács Sztrikó Zoltán Fizika-Kémia Diákverseny

2024.11.20. – Szenttamás, Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola

A XXIV. Kovács Sztrikó Zoltán fizika-kémia diákversenynek a szenttamási Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola adott otthont.

A versenyzők három kategóriában mérhették össze tudásukat.

A verseny résztvevői szenttamási, pacséri, moravicai, feketicsi és újvidéki iskolák diákjai voltak. Összesen 38 diák mérte össze a tudását. A három korosztály szerinti kategóriában: 4. osztályosok, 5. és 6. osztályosok és 7. és 8. osztályosok, fizika és kémia köréhez tartozó látványos és mérő kísérleteket mutattak be. Volt palackban „szellem”, „aranyeső”, „kígyó bűvölés”, microbites mérés, C vitamén mennyiségének meghatározása különféle friss zöldségekben, víz keménységének meghatározása. E mellett játszottunk a sűrűséggel, poharakon hangokat szólaltattunk meg, hangrobbanásról is szó esett, dinamóval világítottunk.

Diákok társaikat meghallgatták, majd egymás kísérleteit kipróbálták.

Mindhárom kategóriában külön-külön helyezések kerültek kiosztásra.

Minden résztvevő ajándékokban és elismerő oklevélben részesült.

 A 4. osztályos kategóriában a helyezettek részt vehetnek egy napos tanulmányi úton. A felső osztályok helyezettjei egy hetes táborban vehetnek részt. A diákokat felkészítő tanárok a verseny után megbeszélést tartottak illetve egyeztettek a verseny jövő évi megszervezéséről. A mentorok és a zsűri tagok is ajándékban illetve elismerő oklevélben részesültek. 

A verseny jó hangulatban, tudással megtöltve telt el. Számos pozitív visszajelzés érkezett a szülőktől, tanároktól.

Köszönöm a felkészítő tanárok, zsűriző kollegák odaadó munkáját, Szülőknek a bizalmat.

Ortó Kanyó Anikó, szervező

Csoportkép

A verseny támogatója:

Beszámoló: Ismerd fel időben! TANOM Fejlesztő Program

2024. november 16-án, szombaton a topolyai Nikola Tesla Általános Iskolában, Ismerd fel időben! – Az iskola mint jelzőrendszer a mentális zavarok korai felismerésére címmel tartottak előadást Mengyán Pletikoszity Ildikó és Banda Irén okleveles pszichológusok.
A képzésen 37 gyakorló pedagógus vett részt. Az előadók beszéltek az iskolában felismerhető pszichológiai rendellenességekről, felhívták a figyelmet arra, minél előbb mutatunk rá a problémákra, annál sikeresebben tudunk lépni és megoldást találni. Fontos, hogy értő figyelemmel kísérjük gyerekeink fejlődését és próbáljuk megérteni őket, hiszen nekik sem könnyű ebben a felfordult világban. A képzés célja a pszichológiai ismeretek fejlesztése a gyerekek és a serdülők mentális zavarainak területén, ezen keresztül pedig a korai diagnosztika és fejlesztés, valamint a korrekciós- és terápiás lehetőségek feltárása volt.

Csoportkép
Csoportkép
Banda Iréna előadása
Banda Iréna előadása