Beszámoló: Suliszínház Fesztivál – Muzslya 2024

A bánátiak ismét remekeltek

 

Rossz, csapadékos időben, de annál nagyobb munkalendülettel és életkedvvel, a megszokottnál tömegesebb részvétellel rendezték meg a Muzslyai Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület tágas színháztermében a múlt hét végén a XXIV. Vajdasági Suliszínház Fesztivál muzslyai elődöntőjét, amelyen a bánáti gyermekszínjátszók és anyanyelvápolók a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének szervezésében együttesen vettek részt.

Húsz együttes lépett színpadra, köztük a muzslyaiak négy különböző korosztályú csoportban is. Mintha soha ennyi színpompás, látványos, sokszor humoros, fantáziadús jelmezt, tavaszt lehelő, mesébe illő ötletes díszletet nem láttunk volna eddig színpadon, mint ezúttal. A bírálóbizottság: Jenovay Lajos, a nagybecskereki Madách Amatőrszínház vezetője és a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület elnöke, Mácsai Mónika magyarkanizsai óvónő, drámajáték-vezető és Jódal Rózsa író nem győzték feljegyezni, mennyi szépet, szívet melengetőt fedeztek fel az éppen látott előadásokban. Ehhez hozzájárultak a remek gyermekszínész-alakítások, a sok egyre szebben, kifejezőbben beszélő és a magyar anyanyelvüket tűzzel-vassal megtanulni akaró, köztük sok színészileg is igen tehetségesnek induló anyanyelvápoló nagy-nagy igyekezete is hozzájárult. S az, hogy a szereplőkön meglátszott: örömmel, tiszta szívből játszanak!

Végül így alakult az eredmény: négy, a gálára továbbjutó, legjobbnak ítélt előadást emeltek ki, és több megérdemelten különdíjast. Valamint sok-sok szépen beszélő, vagy beleélően játszó szereplőt.

Továbbjutók: 1. Ürményháza aranycsapata, akik Móricz Elvira tanárnő felkészítésében Andersen Bodzamese című meséjének változatát mutatták be látványos díszletmegoldással és tavaszt megidéző virágdíszes, egységes zöldöves  fehér jelmezben, virágkoszorúval a fejükön, a fülbemászó, andalító Bodzadal zenéjére táncolva. 2. Mint az anyanyelvápolók legjobbját képviselő homokrévi csapat Fready Endre A szőke című jelenettel, Szirák Katalin felkészítésében. 3. A magyarittabéi anyanyelvápoló csoport Davide Cali A medve és kardja, Fontányi Andrea felkészítésében. 4. A muzslyai Napsugár együttes L Frank.Baum Óz, a nagy varázsló című dramatizációjával, Kósa Zotán felkészítésében.

Különdíjasok: 1. Nagykikinda a Hófehérke és a hét törpe című mesejátékkal Király Sándor felkészítésében kortárs, modern ihletésű, megközelítésű játék-módjukért. 2. A maradéki anyanyelvápolók Ch.R. Richard A muzsika hangja c. művének, Csordás Vivien felkészítésében a magyar nyelv újszerű módjának megszerettetéséért. 3. A nyékincai anyanyelvápolók A kiskakas gyémánt félkrajcárja című mesejátékának előadásában, Csordás Vivien felkészítésben a színpadi humor sikeres alkalmazásáért. 4. A muzslyai II. osztályközösség Himmler Zsófia A széttáncolt cipellők meséjének bemutatásával, Tóth Lendvai Heléna felkészítésében a jó, látványos színpadi képek megoldásáért. 5. A tóbaiak Illyés Gyula A becsületes tolvaj Marci című sikeres népmese feldolgozásának Helfin Tímea felkészítésében elért remek összjátékáért.

Díjazott gyermekelőadók: Horváth Larissza, Muzslya; Jelkity Aleksader, Bóka; Józsa Patrik és Csordás Valentina, Muzslya; Komarek Máté, Nagykikinda.

Még számtalan más, hozzáértéssel és nagy szeretettel megrendezett, előadott jelenetet láttunk: Módos: Benedek Elek nyomán A prücsök krajcárkája Molnár Urbán Éva felkészítésében. Nezsény: A méhecske vitája Molnár Urbán Éva felkészítésében. – Bóka. Kis bókaiak. Gárdonyi Géza: Megjárta Jancsi Molnár Urbán Éva felkészítésében. –Bóka. Nagy bókaiak. Varga Géza: Mit csinál a macska?  – Surján. Lengyelné P.E: Virágszedők Molnár Urbán Éva felkészítésében. – Muzslya. III.a.: Lewis Carroll: Alice Csodaországban Fárbás Repp Edit felkészítésében. – Muzslya. Bolondos földrajzóra. Szerzője s felkészítője Olajos Annabella. – Titeli anyanyelvápolók. Kovács Jolánka: Güzü Gizi Kósa Zoltán felkészítésében. – Muzslya, Mocorgókók. Mátyás király meg az igazmondó juhász. Népmesefeldolgozás Monić Lídia felkészítésében. – Beodra. A medve és a macska, Szirák Katalin felkészítésében. – Törökbecsei anyanyelvápolók: Kiss Mária: A tücsök és a sáska, Szirák Katalin felkészítésében.

Valamennyi résztvevő dicsérő oklevélben részesült, a legjobbak pedig könyvjutalomban is. Erről az elődöntőről – és az előző, csonoplyai elődöntőről is – a döntős csapatok tagjai öt napot a balatoni Zánkán tölthetnek. 

Írta: Jódal Rózsa a Magyar Szónak

Elindult az URBOTICS ERASMUS+ projekt

A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete 2024. április 1-től partnerként részt vesz az URBOTICS – Educational Robotics for Understanding the Challenges of 21st Century Urbanisation című, 2023-2-HU01-KA220-SCH-000182048 számú ERASMUS+ projektben.

Urbanizációs kihívások

A projekt a 21. századi digitalizációval, valamint a környezeti kihívásokkal és az urbanizációval kapcsolatos kihívásokkal tudatosan együtt élni tudó emberré neveléshez ad szemlélet fejlesztő, oktatási robotikára épülő módszertani eszközgyűjteményt 5-18 éves gyermekeket tanító pedagógusok számára.

A projektben olyan projekt terveket, feladatokat, online és offline segédeszközöket készítünk, amelyek a fenti témát járják körül sok féle szempontból és sok féle módszerrel.

Algoritmikus gondolkodás és digitális reziliencia fejlesztése

A módszerek közös jellemzője az, hogy mindegyik valamilyen unplugged  vagy plugged coding aktivitásra épít. Unplugged coding játékoktól (board games), mozgásjátékoktól a padlórobotokon, vonalkövető, színkódolt robotokon át a blokk- vagy szöveges programnyelven programozható robotok használatáig terjed majd a feladatok köre.

Mivel az oktatási robotok piaca rendkívül gyorsan változik, és egy-egy típusra több változat is elérhető, a feladatokat az esetek többségében nem egyetlen márkának megfelelően dolgozzuk ki, hanem általánosan alkalmazható módon. Így lehetőséget adunk a pedagógusoknak, hogy az elkészült tananyagokat igényeiknek és a rendelkezésükre álló eszközöknek megfelelően alkalmazzák.

Inklúzió

Az urbanizációval kapcsolatos kérdések és az algoritmikus gondolkodás, a digitális reziliencia fejlesztése mellett nagy hangsúlyt helyezünk ezen aktivitásokhoz való egyenlő hozzáférésre. Kidolgozandó anyagainkkal az inklúziót is támogatni szeretnénk.

A feladatok egy részéből olyan változatot is készítünk, amelynek segítségével mentally disabled gyerekek is egyenrangúként kapcsolódhatnak be a csoportjuk tevékenységébe.

Kiemelt fontosságot tulajdonítunk a menekült gyerekek beilleszkedésének. Képi kommunikációs szakemberek bevonásával olyan feladat változatokat is készítünk, amelyek alacsony szintű nyelvismerettel is használhatók.

Tananyag bázis, tudásmegosztás

Az elkészült oktatási anyagokat életkor, tartalmi témakör, programozási típus szerint osztályozva, szabadon letölthető formában tesszük közzé. Lehetőséget biztosítunk az érdeklődő pedagógusoknak, hogy saját foglalkozásterveiket, feladataikat is feltöltsék ide, így támogatjuk a tapasztalat- és tudásmegosztást.

Pályázati kiírás: Erasmus+ KA-220-SCH

Projekt hossza: 30 hónap, 2024.04.01 -2026.09.30

Partnerek:

Abacusan Stúdió Oktatásszervező Nonprofit Kft (Magyarország – kordinátor),
Obo – We teach robotics (Avilés, Spanyolország),
SEA (Szlovakia),
Giving Hungary Alapítvány (Magyarország  – a magyar társult partner iskolák, tesztelő iskolák összefogója),
Vajdasági Magyar Pedagógusok Szövetsége (Újvidék, Szerbia – a vajdasági társult partner iskolák, tesztelő iskolák összefogója),
Gimnaziala Speciala SF Nicolae (Bucharest, Romania EGYMI)

abacusan logo
obo logo
SEA logo
giving hungary logo
VMPE logo
SF Nicolae logo