Beszámoló: Gion Nándor Irodalmi- és Művészeti Tábor általános iskolásoknak 2024

2024. július 15-én kezdetét vette Újvidéken a Gion Nándor Irodalmi- és Művészeti Tábor a középiskolás diákok számára.

A tábor első napján, hétfőn érkezett meg a 20 táborlakó, fiúk és lányok vegyesen. A megnyitót és tájékoztatót követően a tábor a diákok csapatépítő- és ismerkedős játékokkal kezdtek, ahol jobban megismerhették egymást, majd kreatív írásos foglalkozások következtek, ahol a diákok kreativitásuk szabadon engedésével alkothattak új világokat, karaktereket. Ezt Monić Lídia foglalkozása követte, aki a Sakkpalotát hozta el a diákoknak. Vacsora után pedig médiafoglalkozás volt Ficze Tímeával és Dudás Viktorral, akik az Újvidéki Rádió újságírói. Ők bemutatták foglalkozásukat, majd igyekeztek olyan játékos feladatokat hozni a diákoknak, amiken keresztül maguk is belekóstolhattak abba, hogyan is dolgoznak az újságírók és riporterek.

A második napon az általános és középiskolás diák együtt fedezhették fel a Tarcal-hegység gyönyörű természetét. A kirándulás keretein belül kézműves foglalkozást tartott Turkály Emma képzőművész, ahol a táborozók elkészíthették saját személyreszabott pólóikat. Miután visszaértünk a kollégiumba, a hőségre való tekintettel vízicsatáztak, ahol mindenki kellőképp felfrissült és felélénkült. Este pedig szabadon választható foglalkozásképp voltak olyan diákok, akik fimeztek, míg mások inkább beszélgettek, vagy tásasjátékoztak.

A harmadik, és egyben befejező napon a reggelit követően Dévai Zoltán, a Zentai Magyar Kamaraszínház igazgatója tartott drámafoglalkozást a diákoknak.

Ebéd után megtartottuk a táborzárót tartottunk, ahol a táborlakók elmondhatták a táborral kapcsolatos élményeiket, beszámolhattak a személyes tapasztalataikról.

– Írta: Juhász Judit, szervező

Beszámoló: Gion Nándor Irodalmi- és Művészeti Tábor középiskolásoknak 2024

2024. július 15-én kezdetét vette Újvidéken a Gion Nándor Irodalmi- és Művészeti Tábor a középiskolás diákok számára.

A tábor első napján, hétfőn érkeztek meg a táborlakók, idén 12 lány vett részt táborunkban. A diákok Óbecséről, Péterrévéről érkeztek többségében. A megnyitót és tájékoztatót követően a táborlakók Mengyán Pletikoszity Ildikó pszichológussal folytatták a programot, aki pszichológiai és önismereti foglalkozást folytatott 4 órán keresztül. Ezt követően könyvajánlót tartottunk, amely véleményem szerint a legizgalmasabb része a tábornak a diákok számára. Minden tanuló elhozta legkedvesebb könyvét, amelyet bemutattak, és körbeadtak egymásnak. A vacsora befejeztével az esti program városnézés volt, amelyet Újvidék városközpontjában, a Duna parkban és a Duna-parton tehettek a diákok a táborvezetővel.

A második napon az általános és középiskolás diák együtt fedezhették fel a Tarcal-hegység gyönyörű természetét. A kirándulás keretein belül kézműves foglalkozást tartott Turkály Emma képzőművész, amelyben kiélhették kreativitásukat a gyerekek, szebbnél szebb mintákat készítettek fehér pólóra nyomtatással. A kirándulást követően kreatív írás gyakorlással gazdagíthatták tudásukat a diákok. A kedd esti program pedig médiafoglalkozás volt Ficze Tímeával és Dudás Viktorral, akik az Újvidéki Rádió újságírói. A lányok elsősorban megismerkedhettek az újságírók feladatköreivel és mindennapjaival, majd azt követően párban kellett elkészíteniük egy interjút az adott témában, amelyet nagyon élveztek, és remek interjúk születtek.

A harmadik, és egyben befejező napon a reggelit követően Berényi Emőke irodalomterapeuta vezetésével irodalomterápiás foglalkozáson vettek részt a diákok. A lányoknak közösen kellett egy mesét alkotniuk, és több különböző érdekes lélektani, nyugtató feladatuk volt.

Ebéd után megtartottuk a már megszokott kiértékelését a tábornak, amelyen a táborlakók elmondhatták érzéseiket és élményeiket az elmúlt napok után, ezt követően pedig szomorú búcsút vettünk egymástól, és reméljük, hogy jövőre is ugyanitt találkozhatunk.

 

Írta: Guzsvány Anna, táborvezető

ANYA 2024 – Tapasztald, hogy továbbadhasd környezetnevelési továbbképzés

Hétfőn, 2024. július 1-én az ünnepélyes megnyitót az Újvidéki Rádió és Televízió székházában tartottuk meg.  A VMPE elnök asszonya, Lukács Gabriella mondott köszöntőt, majd őt követte Halász Dániel református lelkész áhitata. Köszöntő beszédet mondott Fekete Irén, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke, Dr. Puszter Bernadett, az Oktatási Hivatal köznevelési elnökhelyettese, Iszák Tibor, a Nemzeti Pedagógus Kar alelnöke, Kónyáné Tóth Mária, a Suliszerviz Pedagógiai Intézet igazgatója. Magyarországi, szakmájukban kimagasló és elismert előadók osztották meg tapasztalataikat: Dr. Varga László, a SOE Benedek Elek Pedagógiai Kar dékánja, Matolcsy Miklós, ügyvezető igazgató, Alapértékek Nonprofit Kft., a Fenntarthatósági Témahét vezetője, Dr. Halbritter András Széchenyi István Egyetem, Győr, a Fenntarthatósági Témahét nagykövete. Magyar népdalcsokrot is hallgathattunk két óbecsei leányzótól. Délután a fiú Apáczai Diákotthonban folytattuk az előadás sorozatot. Dr. Lanczendorfer Zsuzsanna, Széchény István Egyetem, Győr – egyetemi docense: Természet a folkrólban. Az estét pedig Temerinben zártuk a Dalárdával.

Kedden, Horváth Szilárd, a Búzaszem Iskola igazgatója bemutatta iskolájukat,  Lendvai Mária, a Somosi Környezetnevelési Központ munkatársa: Madarat tolláról –  tollismerete következett, Bokodiné Kovács Katalin, a Somosi Környezetnevelési Központ munkatársa: Apró lépésekkel – természetjárás kicsikkel, Molnárné Kiss Anikó: A parsztház berendezési tárgyai, Molnár Zoltán, a Somosi Környezetnevelési Központ elnöke: Minden „zöld” fenntartható? – gondoljuk meg, mit alkalmazunk az óvodában, iskolában!

Ebéd után kézműves foglalkozások: kukoricahéjból madár készítése, megtanítottak bennünket a kakukkfüves kenőcs készítésére és játszhattunk környezetneveléssel kapcsolatos, tollismeretes játékokat. Este séta Újvidék központjában.

Szerdán egész napos terepi gyakorlat és műhelymunka volt. Reggel elutaztunk a Sólyom tanyára. Bokodiné Kovács Katalin és Molnárné Kiss Anikó ismertette az útközben látott gyógynövényeket és azok fontosságát az ember részére valamint azok módszertani feldolgozását a gyerekekkel. Lendvai Mária pedig jó tanácsokkal és ötletekkel látott el bennünket a tanítási órák gyakorlati részére ugyanis terepi játékokat mutatott be. Ellátogattunk a Thán-házba, Községházára és a Tisza-parti sétányra,ahol megnéztük a zsilipet  Ferenc Edvin útvezetővel. Este egy lovas harci bemutatót láthattunk.

 

Csütörtökön Dr. Halbritter András Albert, az Iskolakertekért Alapítvány munkatársa és Petrovity Eszter, óvónő: Óvodakerti ágyáskészítés és bemutató foglalkozásával zártuk az idei ANYÁ-t. Következett a képzés kiértékelése és a tanúsítványok kiosztása.

Felvételi pályázat az Apáczai Diákotthonba a 2024/2025-ös tanévre

Az újvidéki Apáczai Diákotthon pályázatot hirdet egyetemi hallgatók, valamint középiskolás lányok és fiúk felvételére a 2024/2025-ös tanévben.

Pályázni a Felvételi jelentkezési lap kitöltésével és a jelentkezési lap alján feltüntetett dokumentumok csatolásával lehet. A Felvételi jelentkezési lapot és az ott feltüntetett mellékleteket postai úton az Apáczai Diákotthon, 21000 Novi Sad, Ćirpanova 54., vagy szkennelve a nsapaczaidiakotthon@gmail.com e-mail címre várjuk.

A pályázat beérkezésének határideje KÖZÉPISKOLÁSOK számára: 2024. augusztus 20.

 A pályázat beérkezésének határideje EGYETEMISTÁK számára: 2024. október 20.

További információkért keressék bizalommal munkatársainkat a +381 63 646 514-es vagy a +381 62 898 59 02-es telefonszámon, munkanapokon 8-tól 14 óráig.

A Diákotthon 2000-ben nyitotta meg kapuit azon magyar ajkú fiatalok előtt, akik tanulmányaikat az Újvidéki Egyetemen folytatják. Intézményünk két különálló részre, egy lány- és egy fiúkollégiumra tagolódik. Névadója Apáczai Csere János, a magyar művelődés kiemelt személyisége, a tudományosság és nevelés úttörője, az első magyar enciklopédista. A kollégiumban 4 ágyas szobákra osztva 80 diák számára tudunk lakhatási lehetőséget biztosítani. Lakóinknak mosógéppel ellátott fürdőszobák állnak rendelkezésükre. Konyháink jól felszereltek, lehetőség van főzésre, sütésre, a hűtőszekrényekben pedig bármilyen friss- és fagyasztott étel tárolható. A tágas és kényelmes tanulószobákban lakóink zavartalanul tanulhatnak, a több ezer kötetet számláló könyvtárunk is rendelkezésre áll. Minden bentlakónk számára biztosítjuk az ingyenes számítógép-használatot, a nyomtatás és a fénymásolás lehetőségét. A diákotthon egész területén kitűnő sebességű internet-szolgáltatás biztosított.

A diákotthon a Maradéki Református Egyházközség tulajdona, működtetője a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete. Hetente egyszer ökumenikus jellegű áhítatot és ismeretterjesztő előadásokat tartunk. Meghívott előadóink elismert vajdasági és magyarországi szakemberek. Szabadidős programjaink közé tartoznak többek között a táncestek, a filmvetítések, a jótékonysági munkák, a közös főzőcskézések, és a kulturális rendezvények látogatása is.

A diákotthon nyelve a magyar, elvárásaink pedig: a keresztyéni értékek szerinti viselkedés, szorgalmas tanulás, a házirend betartása, és az előadásokon való részvétel.

A kollégium eddigi lakóinak is újra kell pályázniuk. Az első alkalommal pályázó diákokat személyesen fogadjuk kollégiumi látogatásra, előzetes időpont egyeztetést követően.

XXIV. ANYA – Interdiszciplináris képzés

2024. július 8-a és 11-e között 24. alkalommal rendezte meg a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete az Apáczai Nyári Akadémia Interdiszciplináris tanári továbbképzését, mely idén nagy hangsúlyt fektetett az elmélet és a gyakorlat fontos összhangjára.

A hétfői napot Dr. Muhi B. Béla szervező és Lukács Gabriella elnök asszony köszöntőjét követően Dr. Erdélyi Éva egyetemi docens (Budapesti Gazdasági Egyetem) „Az elmélet és gyakorlat találkozása – a fenntarthatóság tanítása új módszerekkel” című előadása nyitotta meg. Őt Bajor Péter a MATEHETSZ ügyvezető elnöke követte „Pedagógus természetes intelligenciával” című előadásával. A programot egy rövid ebédszünet után Dr. Szabó Csaba egyetemi docens (ELTE, Budapest) folytatta két, az elköteleződésről és a flow élmény elméletéről szóló előadásával, melyek kifejezetten az elmélet és a gyakorlat találkozására tértek ki. A napot Kabács Szilvia borász rövid borkóstolójával zártuk.

Kedden Tarján Tobolka Albina erdészmérnök vezetett el minket az oktatásban hasznos erdészettel kapcsolatos témákba először elméleti ismeretekkel, melyeket az előadás után a Futaki úti parkban gyakorlatban is hasznosítani tudtunk. A parki hűsítő séta után Dr. Kiss László, a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont igazgatójának figyelemfelkeltő előadása várt bennünket a lánykollégiumban, mely a világűr és a földönkívüli élet rejtelmeibe vezetett el bennünket. A délutánt Dr. Lengyel László, konzulens oktató (MATE, Zenta) „Tempora mutantur nos et mutamur in illis (Az idő változik és vele változunk mi is)” című előadása indította, majd Dr. Kulcsár Sarolta, konzulens oktató (MATE, Zenta) „A tudás hatalom?” című előadása tette színesebbé.

Mgr. Póth Miklós, főiskolai tanár (Szabadkai Műszaki Szakfőiskola) „A mesterséges intelligencia anatómiája – működése és lehetőségei az oktatás terén” című előadása indította a szerdai napot, melyet igazán érdekes gyakorlati példák követtek. Dr. Muhi B. Béla egyetemi tanár (A mesterséges intelligencia anatómiája – működése és lehetőségei az oktatás terén) és szervező „A jelenség- és a projekt alapú oktatás – ahogyan a finnek csinálják” című előadása zárta délelőttünnket. A nap hátralevő részében egy hajókiránduláson vettünk részt a párhuzamos Történelem és magyarság továbbképzés résztvevőivel, ahol a Dunán csodálhattuk meg Újvidék és Pétervárad nevezetességeit.

Sajtóvisszhang: Magyar Szó

Csütörtökön az Abacusan Stúdió robotikával kapcsolatos előadásai zárták a XXIV. Apáczai Nyári Akadémia Interdiszciplináris képzését. A délelőtt folyamán számos számítógép nélkül is programozható oktatási robottal ismerkedhettek meg a résztvevők, majd délután az ArTeC robotok programozását próbálhatták ki két csoportban: egy a Scratch-hez hasonló programozási felületet használva, illetve Pythonban programozva. A nap folyamán szó esett még a pályázási lehetőségekről, és a robotok mesterséges intelligenciával való vezérléséről.

Írta: Markó Laura, társszervező
Fényképezte: Lukács Áron

Jelentkezés a Biztonságos hely című, 2024-1-HU01- KA153-YOU-000206123 hivatkozási számú projekten belüli képzésre

A magyarországi ERGO – Európai Regionális Szervezettel együttműködve egy Erasmus+ projekten belül lehetőséget kap 16 vajdasági pedagógus egy egyszeri, 6 napos, teljesen ingyenes magyarországi képzésre.
 
Amennyiben jelentkezni a következő kérdőív kitöltésével lehet: https://forms.gle/ChthuUCw4xc5Xuxi7. Ennek a kitöltési határideje július 26., csütörtök

XXIV. ANYA – Történelem és magyarság képzés 2024

Az idén 24. alkalommal rendezte meg a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete az Apáczai Nyári Akadémia Történelem és magyarság elnevezésű tanári továbbképzését, amelyre július 8-a és 11-e között került sor az Apáczai Diákotthon fiúkollégiumában. A négy nap alatt mintegy 16 előadásra került sor történelem, magyar nyelv és irodalom, illetve módszertan témában.

Hétfőn, a nyitórendezvényt és köszöntőket követően, prof. Dr. habil. Zakar Péter a SZTE rektorhelyettese tartott előadást a Görgey kérdés történetéről. Őt Bajor Péter a MATEHETSZ ügyvezető elnöke követte Hitvallásunk a tanítás című előadásával. Majd Homoki Hajnalka, a MotiMore műveleti igazgatója tartott előadást Bevezetés a gamifikáció világába címmel, és bemutatta a MotiMore platform használatát. Dr. Almásy Tibor SZTE-BTK A középkori magyar kutatás 13. és 14. századi kutatásának fontosabb kérdéseivel foglalkozott. Prof. Dr. habil. Szakály Sándor a VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgatója A magyar visszacsatolásokról 1938-1941. között címmel tartott előadást. A napot Tóth Ágota az ÚE BTK Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékének tanársegédje zárta, aki a Z generáció érzelmi intelligenciájának tanórai fejlesztéséről értekezett. Az előadásokon mintegy 20 pedagógus és érdeklődő vett részt.

A keddi napot Dr. Császtvay Tünde a BTK Irodalomtudományi Intézetének munkatársa nyitotta meg, aki „Az öreget nem bírtuk legyőzni, hát felosztottuk”- A szövevényes Mikszáth-Jókai-viszonyról beszélt. Őt Dr. habil. Ujváry Gábor, a VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgató-helyettese és a kutatócsoport vezetője követte Trianon és a magyar kulturális külpolitika című előadásával. Dr. Nenad Obradović a középkori magyar-szerb viszonyokról referált. Dr. Horváth Futó Hargita az ÚE BTK Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékének docense Gion Nándor Latroknak is játszott című tetralógiájának genetikus szövegvizsgálatába engedett betekintést. Virág Árpád, a Magyar Szó újságírója is ellátogatott hozzánk, akitől a Gordiuszi csomók a szerbiai politikai életben című előadását hallgathattuk meg. A keddi napot egy könyvbemutatóval zártuk. Bicskei Gabriella írónőt Orovecz Krisztina faggatta legújabb regénye, a Lordanya képpel kapcsán. Az előadásokon mintegy 17 pedagógus és érdeklődő vett részt.

A szerdai napot egy könyvbemutatóval indítottuk Mező Gábor jóvoltából. A 2023-ban megjelent A népirtás csöndje – Rekviem a délvidéki magyarokért című munkájáról beszélt. Őt Berényi Emőke irodalomterapeuta követte a Saját szobáink címmel jegyzett irodalomterápiás műhelymunkájával. A nap hátralevő részében egy hajókiránduláson vettünk részt, ahol a Dunán csodálhattuk meg Újvidék és Pétervárad nevezetességeit. Az előadásokon mintegy 17 pedagógus és érdeklődő vett részt.

A csütörtöki napot Dr. Szőke Anna előadásával indítottuk, aki A verseci és környékbeli magyarság bemutatásával foglalkozott. Őt Surányi Roland követte, aki Hunyadi János szerepéről és jelentőségéről beszélt a magyar és szerb történelem vonatkozásában. Az előadásokon mintegy 18 pedagógus és érdeklődő vett részt.

A szerdai napot egy könyvbemutatóval indítottuk Mező Gábor jóvoltából. A 2023-ban megjelent A népirtás csöndje – Rekviem a délvidéki magyarokért című munkájáról beszélt. Őt Berényi Emőke irodalomterapeuta követte a Saját szobáink címmel jegyzett irodalomterápiás műhelymunkájával. A nap hátralevő részében egy hajókiránduláson vettünk részt, ahol a Dunán csodálhattuk meg Újvidék és Pétervárad nevezetességeit. Az előadásokon mintegy 17 pedagógus és érdeklődő vett részt.

A csütörtöki napot Dr. Szőke Anna előadásával indítottuk, aki A verseci és környékbeli magyarság bemutatásával foglalkozott. Őt Surányi Roland követte, aki Hunyadi János szerepéről és jelentőségéről beszélt a magyar és szerb történelem vonatkozásában. Az előadásokon mintegy 18 pedagógus és érdeklődő vett részt.

Írta: Surányi Roland, szervező
Fényképezte: Lukács Attila

XXIV. ANYA – Zenei és képzőművészeti képzés 2024

A XXIV. Apáczai Nyári Akadémián belül 2024. július 1. és 4. között első ízben lett megszervezve a Zenei és Képzőművészeti továbbképzés. Gyönyörű környezetben, a temerini Tájházban gyűltek össze az érdeklődő pedagógusok.

A továbbképzés egy ünnepélyes megnyitóval kezdődött az Újvidéki Rádió és Televízió székházában, a többi csoporttal együtt. A hétfő délutáni foglalkozás a temerini Tájházban folytatódott, ahol Gábor Zoltán beavatta a résztvevőket a kóruséneklés, csoportos éneklés rejtelmeibe. Beéneklés, gyakorlatok, hasznos tanácsok követték egymást. Gábor Hella egy kis ízelítőt adott a „Játékos zenetanulás” gyakorlati részébe. A résztvevők a nap végén már jól bemelegített hangszálakkal zárták a napot

A keddi nap is zenei foglalkozással kezdődött. Gábor Hella és Zoltán az előző naphoz hasonlóan beénekeltették a társaságot, következett a tiszta intonáció megalapozása, majd a „Zenei ízlés formálása” elnevezésű műhelymunka. Jó hangulatban, az énekes kedvű pedagógus társaság szorgalmasan gyakorolta a Bodzavirág című dalt – alkalmazva a már megtanultakat. Újabb játékos zenetanulás után délután a képzőművészeti foglalkozás vette kezdetét. Volas Cibula Eleonóra a felrakásos agyagedény készítés fortélyait mutatta be, majd a résztvevők szebbnél szebb edénykéket készítettek.

A rövid szünet után a grafika alapjaiba nyertek betekintést a résztvevők, és elkészítették a saját kartonnyomatukat.

A szerdai nap a kirándulásnak lett szentelve, ahol a többi csoporttal együtt a Sólyom tanyán Bokodiné Kovács Katalin és Molnárné Kiss Anikó a gyógynövények világába kalauzolta a részvevőket, majd Óbecsén körbejártuk a Thán-házat, a Városházát, tiszai zsilipet.

A csütörtök délelőtti foglalkozást Grubanov Martinek Emília vezette. Különböző érdekes, kaparásos technikákat mutatott be, amelyet a résztvevők könnyedén használhatnak a tanításban is. A pedagógusok szemmel láthatólag élvezték a foglalkozásokat. 

A Nyári Akadémia értékelésen zárult, ahol a visszajelzések szerint sikeres és hangulatos képzésként értékelték a jelenlévő pedagógusok ezt az első művészeti továbbképzést.

 

Írták: Volas Cibula Eleonóra és Szabó Gabriella
szervezők

XXIV. ANYA – Osztályfőnöki képzés

Hétfőn, 2024. július 1-én az ünnepélyes megnyitót az Újvidéki Rádió és Televízió székházában tartottuk meg.  A VMPE elnök asszonya, Lukács Gabriella mondott köszöntőt, majd őt követte Halász Dániel református lelkész áhitata. Köszöntő beszédet mondott Fekete Irén, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke, Dr. Puszter Bernadett, az Oktatási Hivatal köznevelési elnökhelyettese, Iszák Tibor, a Nemzeti Pedagógus Kar alelnöke, Kónyáné Tóth Mária, a Suliszerviz Pedagógiai Intézet igazgatója. Magyarországi, szakmájukban kimagasló és elismert előadók osztották meg tapasztalataikat: Dr. Varga László, a SOE Benedek Elek Pedagógiai Kar dékánja, Matolcsy Miklós, ügyvezető igazgató, Alapértékek Nonprofit Kft., a Fenntarthatósági Témahét vezetője, Dr. Halbritter András Széchenyi István Egyetem, Győr, a Fenntarthatósági Témahét nagykövete. Magyar népdalcsokrot is hallgathattunk két óbecsei leányzótól.

Írta: Csernyák Szilvia,
a Tapasztald, hogy továbbadhasd! szervezője

Az ANYA osztályfőnöki képzésének idei témája: Biztonsággal és biztonságban – pedagógusok az online térben. A hét első felében a minden pedagógust érintő izgalmas témát magyarországi előadókat hallgatva interaktív műhelymunkákkal tarkítva járta körbe az elkötelezett hallgatóság.

Előadások:
Kozma Szabolcs Okleveles gyógypedagógus, oligofrenopedagógiai – logopédia szakos tanár, GYMSVM Pedagógiai Szakszolgálat Pannonhalmi Tagintézmény igazgató: Kés, villa, olló, digitalizáció, gyerek kezébe mikortól való? – előadás és műhelymunka
Kuslicsné Kloiber Alexandra, tanársegéd – Benedek Elek Pedagógiai Kar, Sopron: Te vagy a crushom, de ezzel ne flexelj – az alfa generáció online és offline kommunikációja
Varga Lívia oktató – Benedek Elek Pedagógiai Kar, Sopron: Abúzus az online térben – narratívák, történetek
Mendéné Lajtai Krisztina mesteroktató gyógypedagógus – Benedek Elek Pedagógiai Kar, Sopron: A digitalizáció dilemmái a pedagógus szemével – lehetőségek és veszélyek a gyermeki személyiségfejlődés tükrében

Az osztályfőnöki képzés szerdán csatlakozott az ANYA másik két szekciójához, és egy egész napos kirándulásban volt részünk Óbecsén. Délelőtt az óbecsei Sólyom tanyán a környezetnevelés szempontjából fontos műhelymunkákban vettünk részt, majd délután megismerkedtünk Óbecse nevezetességeivel. Az ismeretszerzésen túl remek alkalom volt ez a barátkozásra, tapasztalat cserére, egymás megismerésére is. Többek között hallhattunk az elstartolt OktOpusz Kárpát-medencei otakásszakmai műhely fejlesztése és működtetése” című és 2023-1-HU01-KA220-SCH-000152750-es számú projektről és a Matific programról, de egy hagyományőrző lovasbemutatót is láthattunk.

A továbbképzés utolsó napján, csütörtökön is izgalmas előadások vártak a résztvevőkre. Ezúttal hazai szakemberekkel dolgozhattak az online téren, innen és túl. A zárás alkalmával kiderült, hogy a szakmai fejlődésük mellett, még értékes emberi kapcsolatokkal is gazdagodtak. Mindenkinek köszönjük a közösen eltöltött időt, amíg vannak ilyen elhívatott pedagógusaink, addig jó kezekben van a jövő.

Előadások:
Dr. Kulcsár Sarolta irodalmár, kutató, Zenta: Szerepváltások, többénűség a virtuális térben – előadás és műhelymunka
Mengyán Pletikoszity Ildikó, pszichológus, Topolya: Én az online térben – élményfeldolgozás a pszichodráma elemeivel 
Kávai Andor informatikatanár és Nagygyörgy Kristóf matematikatanár, Miroslav Antić Általános Iskola, Palics: Mi a MI? – Az MI alkalmazása a gyakorlatban – előadás és műhelymunka 

Írta: Kávai Bózsó Ildikó, szervező
Fotók: Lukács Áron és Lukács Attila

Beszámoló: 32. Bolyai Nyári Akadémia

2024.07.01. 

Az Akadémia idei témájának megfelelően (Mérés, értékelés és fejlesztés a közoktatásban) összegzésként elmondhatjuk, hogy a négy héten át tartó pedagógiai szakmai-módszertani fórumon 430 hazai és 10 Kárpát-medencei résztvevő, 74 oktató, 27 önkéntes szekciófelelős vett részt továbbképzéseinken. A számadatok rámutatnak arra, hogy az elmúlt hetekben a rendezvény szervezői stábja nem kevesebb, mint 541 személlyel közösen dolgozott a rendezvény sikeréért.

Balról jobbra: Burús-Siklódi Botond (RMPSZ elnök), Kiss Dávid (OH Elnöki Kabinetének főosztályvezetője), Sziveri Béla és Sziveri Tóth Franciska (VMPE képviselők)
Bözödújfalu A tó vizéből kiemelkedő templomtorony évtizedekig a romániai falurombolás jelképe volt.
Bözödújfalu A tó vizéből kiemelkedő templomtorony évtizedekig a romániai falurombolás jelképe volt.

Beszámoló: Kaptár Rajzpályázat eredmények

Az idei évben negyedik alkalommal lett meghirdetve a Kaptár képzőművészeti verseny. E verseny a Méhek világnapja alkalmából lett megszervezve, először az online, majd az utóbbi három évben reális térben zajlik.

Nagy örömünkre szolgál, hogy a résztvevők száma évről-évre nő, így az idei évben már több mint ezer (pontosabban 1049) rajz érkezett, többnyire Vajdaságból, de a Kárpát-medence más magyar lakta területeiről is, a legtöbb Szlovákiából és Magyarországról.  A rajzok több kategóriába lettek sorolva és elbírálva. A zsűrinek igen nehéz feladata volt, mert a rengeteg szebbnél-szebb rajz közül kellett kiválasztani a legjobbakat. A legszebb alkotások kiemelt arany díjban részesültek, és ezek a tanulók az ajándékokon kívül balatoni, zánkai tábort nyertek, a többi rajz arany, ezüst és bronz minősítést kaphatott. Mivel a választás igen nehéznek bizonyult, több diákot is kiemelt arany díjjal jutalmaztunk. A legtöbb rajz a 3-4.-es korosztályból érkezett.

Kategóriák szerint a legmagasabb, kiemelt arany díjban részesültek:

Óvodás kategória:

Rózsa Szófia (felkészítő Grubanov Martinek Emília)
Vert Martin (Vackor óvoda)

1-2. osztály:

Hódik Zsófia (felkészítő Aranyos Valéria)
Krekuska Bettina (felkészítő Horváth Csilla)
Krekuska Brigitta (felkészítő Horváth Csilla)
Bagi Máté (felkészítő Horváth Csilla)
Petrovity Kiara (felkészítő Molnár Csilla)
Puha Brenda (felkészítő Tóth Erika)
Magyar Ákos (felkészítő Soós Hedvig)
Máté Albert (felkészítő Soós Hedvig)

3-4. osztály:

Kazi Emina (felkészító: Rózsa Magdolna)
Husla Kinga (felkészítő: Némedi Retek Zsuzsanna)
Urosev Mása (felkészítő: Vastag Géber Judit)
Krekuska Noémi (felkészítő: Berecz Gábor Zsuzsanna)
Juhász Hanna (felkészítő: Gausz Gabriella)

5-6. osztály

Fábián Corina (felkészítő: Dobos Csilla)
Fábián Lianna (felkészítő: Dobos Csilla)
Mészáros Anissza (felkészítő: Sebenyi Boglárka )

7-8. korosztály

Kakuszi Kira (felkészítő: Fazekas Izabella)
Rajkovics Lia (felkészítő: Mgr.Gaál Derzsi Ildikó)
Szuhay Anna (felkészítő: Tóth Erika)

Középislolás korosztály

Vengring Abád (felkészítő Sóti Attila)

Gratulálunk minden díjazottnak és a felkészítőiknek, és reméljük, hogy a jövő évben is legalább ennyire sikeres lesz ez a pályázat.

 

Írta: Volas Cibula Eleonóra
A pályázat koordinátora

Beszámoló: Anyanyelvápolási tábor 2024

2024. június 25. és 27-e között a Vajdasági Magyar Pedagógus Egyesület szervezésében rövid anyanyelvápoló tábort tartottunk Módoson a falu és környékbeli település gyermekei számára a Nagybecskereki Református Egyházközség tulajdonában lévő ház udvarában. Molnár Urbán Éva év közben rendszeresen tart órákat Bókán, Surján, Nezsény és Módos településeken, s ebben a táborban főleg ezek a diákok vettek részt.
Természetesen a hír elterjedt és barátok, testvérek is csatlakoztak a három napos szórakozáshoz, így 26 gyerek vett részt. A tábor témája a Virágok voltak. Ehhez kapcsolódó népdalok, kézműves és beszédfejlesztő foglalkozások voltak, melyet a tábor főszervezője, Molnár Urbán Éva, valamint Mircsity Ábel Kornélia és Kovács Hargita tartottak. Élő virágból képet készítettünk, hajtogatós kis mesekönyv is készült Paprika Jancsiról (persze, a mondókát mindenki fejből fújta már az első nap végén) és díszvirágokat is színeztünk.
Természetesen a tábor elengedhetetlen részeként a csapatjátékok sem maradtak ki, melyek nem csak a versenyszellemet erősítették, hanem együttműködésre is késztette a táborozókat. Az ebéd után a Székelyföldi Legendárium első évadából néztünk részeket, igazi mozihangulat volt a kapubejáratban, utána pedig moldvai zenére táncra perdültünk. Az étkezéseinkért Horváth Rozália volt felelős, aki minden gyermek szívébe beférkőzött, mert esténként, amikor az aznapi háláikat vetették papírra, a finom ebédeké volt főleg a főszerep. A tábor azért különös ezen gyerekek számára, mert mindennapi környezetben természetesebben megy a magyar tanulás, de több hátrányos helyzetű családból is jöttek gyerekek, s volt olyan, akiknek ez volt az egyetlen hét amikor valami különöset csinálnak a nyáron. Csütörtök délután a záróműsoron elénekelték a gyerekek a táborban tanult népdalokat, de az év közben tanult mondókák és versek is repertoárra kerültek. A legvégén pedig mindenki örömére a szülőkkel együtt táncoltunk moldvai táncot, melynek köszönhetően a hangulat nagyon jó lett és nagy mosollyal tudtuk fogyasztani a szeretetvendégségre összehozott sok süteményt.

Írta: Halász Hargita, anyanyelvápoló