Összefoglaló: 37. Szólj, síp, szólj! népzenei vetélkedő

Április 9-én, szombaton sikeresen lezjalott a 37. Szólj, síp, szólj! népzenei vetélkedőnk, , amit a VMPE az Újvidéki Rádióval és első izben a törökbecsei Jókai Mór Magyar Művelődési Egyesülettel közösen szervezett. A kihelyezett helyszin azért volt elengedhetetlen, mivel a Rádió immár nem rendelkezik olyan stúdióval, ahol a rendezvényünket lebonyolithatnánk. A vetélkedő adatai számokban:

Összesen: 607 fellépő – 125 műsorszám       

ÉNEKCSOPORTOK – 45 műsorszám (368 személy)

KISEGYÜTTESEK – 27 műsorszám (168 személy)

ÉNEKSZÓLISTA ÉS KETTŐS – 35 műsorszám (49 személy)

HANGSZERSZÓLÓ ÉS KETTŐS – 18 műsorszám (22 személy)

 

ÉNEKCSOPORTOK:

– alsós (20 csoport)

– felsős (15 csoport)

– vegyes (10 csoport)

KISEGYÜTTESEK:

– alsós (7 csoport)

– felsős (11 csoport)

– vegyes (9 csoport)

ÉNEKSZÓLISTA és KETTŐS:

– A (3 műsorszám)

– B (14 műsorszám)

– C (18 műsorszám)

HANGSZERSZÓLISTA és KETTŐS:

– A (1 műsorszám)

– B (4 műsorszám)

– C (13 műsorszám)

Dijak:

10 műsorszám előadói részt vehettek a bajai népdaléneklési versenyen, ahonnan szintén a legjobb eredményekkel tértek haza.

 

32 településről érkezett benevezés (ebből egy Szegedről)

 

HANGSZEREK: citera, furulya, hegedű (és vonós együttes), tambura (és tamburazenekar), tekerő, cimbalom.

A vetélkedő sikeresen lezajlott, köszönve a lelkes fellépőknek, felkészitőknek és a támogatóknak. 

Énekesek

Hangszeresek

A verseny támogatói:

Társszervező:

Összefoglaló: Kis Fürkész természetvédelmi- és természetismereti verseny – döntő

                 A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete szervezésében tartották meg idén hatodszor  a Kis  Fürkész természetismereti – környezetvédelmi verseny döntőjét. Ez  alkalommal  az óbecsei Petőfi Sándor Általános Iskola  adott otthont a döntőbe jutott  csapatoknak.A verseny magyarországi társszervezője a Somosi Környezetnevelési Központ és a Környezet- és Természetvédelmi Oktatóközpontok Országos Szövetsége volt.

                 A Kis Fürkész verseny levelező  fordulóval indult. A kitöltött feladatsort s a verseny gyakorlati munkáit dokumentáló anyagot  27 csapat  küldte be. Ez  alkalommal  határon  túli  csapatok is  jelentkeztek : Gelence ( Kovászna –megye , Erdély), Arad ( Románia), Lasko ( Horvátország). Vajdaságból pedig  Szabadkáról, Zentáról, Csantavérről, Szajánból, Magyarkanizsáról, Torontálvásárhelyről,  Temerinből, Óbecséről, Nagykikindáról és  Bácstopolyáról. A háromtagú csapatokat  4-5-6.osztályos  tanulók alkották.

                  A  döntőt  Bertalan Zsuzsanna  a verseny  koordinátora nyitotta meg, s  köszöntötte a jelenlevőket. A program kiselőadásokkal hezdődött. Magyarországi vendégelőadóink a zsendülő állatbarát  kertről, a helyes gyógynövénygyűjtésről, s a tavaszi ünnepkörhöz tartozó néphagyományokról tartottak kiselőadásokat. A  levelező forduló feladatai az elhangzott kiselőadások  tematikájához   valamint a természetismeret, természetvédelem, madárismeret, néphagyományok, fenntartható életmód témakörökhöz kapcsolódott.

                  Míg a zsüri értékelte a munkákat addig a  lányok méhviasszal tojást  díszítettek, a fiúk ibolyából locsolóvizet, majd  medvehagymás vajkrémet készítettek,amit  meg is kóstoltak.

                  A  szajáni Bölcs baglyok csapata  volt  a verseny legsikeresebb csapata: Süli Anita, Kovács Petra, Steiner Arnold, felkészítő  tanár Budai Gyémánt Anita. Őket az zentai Kis környezettudósok (Sétáló Sára, Gyertyás Noémi Juhász Krisztián) és  Zigóták  (Vas Dóra, Urbán Evelin Hóli Anna ) valamint a csantavéri  Szárnyalók  (Szálas Dorka , Tóth Bagi Kitti, Földi Dorina ) követett. Felkészítő tanáraik Horváth Bábinszki Ildikó és Natasa Agyánszki. 

írta: Bertalan Zsuzsanna, szervező

A verseny támogatója:

Magyar nyelvű tankönykatalógus -2022/23

A MAGYAR NYELVEN KIADOTT TANKÖNYVEK KATALÓGUSA a 2022/2023-as tanévre az óvodai, az általános és középiskolai oktatás számára az
oktatási, tudomány- és technológiafejlesztési miniszter által közzétett Tankönyvtörvény 19. cikkének 6-7. szakasza alapján („RS Hivatalos Közlöny, 2018/27”)

Összefoglaló: Kalmár László Matematikaverseny – megyei forduló

Összefoglaló: Általános iskolai fizika-kémia tehetséggondozó diáktábor

A XXIII. hagyományos általános iskolai fizika-kémia tehetséggondozó diáktábornak 2022. január 28-tól 31-ig a pacséri Moša Pijade Általános Iskola ad otthont.

 

A GENIUS – a tehetséges diákokért mozgalom keretében hagyományosan a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete rendezi meg ezt a szaktábort.

A pacséri XXIII. Fizika-kémia Általános Iskolai Tehetséggondozó Diáktábor helyi szervezője Kanyó Anikó kémia szakos tanárnő, főszervezője Muhi Béla fizikus, a GENIUS tehetséggondozó mozgalom elnöke.

A tehetséggondozó diáktábor elsődleges célja a tehetségnevelés. A tanulók a szokásos általános iskolai tananyagot kibővítve és kiegészítve új fogalmakkal ismerkednek meg, kísérleteznek, megfigyelnek és tanulmányoznak egyes természeti jelenségeket, így az elméleti tudás gyakorlati alkalmazása terén is fejlődhetnek. Nevelési cél a közösségi programok és a csoportmunka gyakorlása, kísérletezéskor a megfelelő viselkedés elsajátítása, a megfigyelési szempontok betartása, a szükséges készségek fejlesztése. A tábor célja a barátkozás, a játszva tanulás is.

Ez alkalommal mintegy 40 diák kapott meghívást a táborba. Párhuzamosan két csoportban folyik a munka. Az ünnepélyes megnyitón köszöntők hangzottak el, majd megkezdődött a munka. Méhészkei Kiss Gizella igazgatónő köszöntötte a tehetséggondozó diáktábor részvevőit, kihangsúlyozta, hogy immár harmadik alkalommal szervezik meg ezt a programot a pacséri általános iskolában. Muhi Béla főszervező, a GENIUS elnöke szólt arról, hogy 23 évvel ezelőtt indult ez a tábor, azóta sok kisdiák kapott életre szóló indíttatást a természettudományok megszerettetéséhez. Megköszönte az Emberi Erőforrások Minisztériumának a sokéves támogatását. Ortó Kanyó Anikó, a vendéglátó iskola kémiatanára köszöntője után elmondta a programtervet, köszöntötte a Magyar Szó napilap tudósítóját is és jelezte, hogy hamarosan a Pannon TV is meglátogat bennünket. Külön köszöntötte a szabadkai Vegyészeti és Technológiai Iskola csoportját Perna Attila vezetésével.

forrás: Fókusz.infó