Tanom 2019.12.14. – Beszámoló

[pdf-embedder url=”http://www.vmpe.org.rs/wp-content/uploads/2019/12/TANOM-2019.12.14..pdf” title=”TANOM 2019.12.14.”]

Oktatási Helyzetkép

[pdf-embedder url=”http://www.vmpe.org.rs/wp-content/uploads/2019/12/Oktatási-Helyzetkép.pdf” title=”Oktatási Helyzetkép”]

Ranglista és képek – Gion Nándor Olvasási Verseny általános iskolásoknak – 2019/2020

[pdf-embedder url=”http://www.vmpe.org.rs/wp-content/uploads/2019/12/X.Gion-ranglista-5-6.pdf” title=”X.Gion – ranglista 5-6″][pdf-embedder url=”http://www.vmpe.org.rs/wp-content/uploads/2019/12/X.Gionn-ranglista-7-8.pdf” title=”X.Gionn – ranglista 7-8″]

[Best_Wordpress_Gallery id=”36″ gal_title=”GION ÁI 2019 képek”]

„Mit tudsz Torontál vármegyéről?” – beszámoló

Honismereti vetélkedő Ürményházán

Ismét vetélkedtek a volt Torontál vármegyei általános iskolások Ürményházán.

A szeptember végén meghirdetett versenyre 10 csapat nevezett be: 2-2 Újszegedről (fölkészítőjük Mikó Valér), Makóról (fölkészítőjük Dulka Árpád) és Torontálvásárhelyről (fölkészítőjük Onjin Hartig Viktória), valamint egy-egy három fős csapat Szajánból (fölkészítőjük Zsoldos Ferenc), Székelykevéről (fölkészítőjük Szatmári Mihály), Szegedről (fölkészítőjük Nagy Abonyi Attila) és Ürményházáról (fölkészítőjük Móric Erzsébet).

Az idei „Mit tudsz Torontál vármegyéről?” – történelmi vetélkedő anyagát Dulka Andor nyugalmazott ürményházi történelemtanár állította össze, és a Borovszky Samu: Magyarország vármegyéi és városai – Torontál vármegye fejezetéből vett eredeti részletek képezték.

Szombaton, november 16-án megtelt a községháza nagyterme háromtagú csapatokkal, fölkészítőikkel és néhány érdeklődővel.

Mint azt Móricz Elvira, az Ürményházi Ifjúsági Klub elnöke elmondta, a sorrendben a 19. „Mit tudsz Torontál vármegyéről?” az ÜIK és a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete közös szervezésében jött létre, és 17. alkalommal ad otthont Ürményháza ennek az általános iskolai történelmi-honismereti vetélkedőnek.

Korenchy László, a VMPE alelnöke üdvözlő szavai után a 9 megjelent csapat 3 történelmi, földrajzi és néprajzi témájú feladatlapot töltött ki. Ezen kívül volt ismerkedési és asszociációs-pantomim játék, szókirakó játék és – az Ürményházán elmaradhatatlan – falujárás, különös feladatokkal. Ezek moderátora Móricz Elvira volt.

A csapatok teljesítményét háromtagú zsűri bírálta el: dr. Zakar Péter, történész, a Szegedi Tudományegyetem rektorhelyettese, dr. Zsoldos Ferenc, szajáni történelemtanár és Szatmári Mihály, székelykevei rajztanár.

Harmadik helyen a Torontáli visszatérők csapata végzett, Torontálvásárhelyről, fölkészítőjük Onjin Hartig Viktória volt. Második helyezettek lettek az Újszögediek, fölkészítőjük Mikó Valér. A legjobb helyezést a másik torontálvásárhelyi csapat érte el, a Torontáli betyárok, fölkészítőjük szintén Onjin Hartig Viktória.

Minden résztvevő csapat oklevelet és könyvet, iskolaszert és csemegét tartalmazó ajándékcsomagot vehetett át, a díjazottak gazdagabbat. Az első díjban részesülők a VMPE jóvoltából a jövő nyári zánkai táborra is jogosultak lesznek.

A pályázati pénzből megvalósított vetélkedőt több szervezet és magánszemély is támogatta: teremhasználatot biztosított a helyi közösség és az ürményházi vadászegyesület. Ahhoz, hogy jól érezzék magukat a vendégek hozzájárult még Jovan Repac és a Zichyfalvi Községi Képviselőtestület, Móric Ferenc és az Evelin szódavíz, Móricz Elvira és családja, valamint egy névtelen ürményházi adományozó. Dr. Dobó Attila A trianoni békediktátum c. könyve és a Vajdasági Magyar Helytörténeti Társaság Évkönyve pedig a fölkészítőknek lesz hasznos és érdekes olvasmány.

Az ebéd elfogyasztása és rövid beszélgetés után az ürményházi temetőben ez év márciusában az 1848/49-es szabadságharc ismeretlen délvidéki hőseinek emlékére fölállított emléktáblánál koszorúztak a résztvevők, ahol dr. Zakar Péter tartott rövid megemlékezést.

A találkozó végén Móricz Elvira reményét fejezte ki, hogy jövőre is összejön legalább ennyi múltját és történelmét szerető általános iskolás, mint az idén.

A szervezők Móricz Elvira és Viola Lujza voltak.

Viola Lujza

 

TANOM – Mengyán Pletikoszity Ildikó – 2019.12.12.

[pdf-embedder url=”http://www.vmpe.org.rs/wp-content/uploads/2019/11/TANOM-új-felhívás-2019-dec.pdf” title=”TANOM – új felhívás – 2019 dec”]

 

Jelentkezési lap letöltése

 

TANOM 2019.10.26. – Vass Dorotea – beszámoló

Vass Dorottea: Hogyan alakul ki az osztályközösség?

Október 26-án a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete megszervezte havi továbbképzését. Az e havi képzést Vass Dorottea előadó vezette, témája pedig az osztályközösség kiépítése volt. A továbbképzés előtt mgr. Viola Lujza tartotta meg előadását az anyanyelvápoló csoportnak.

Dorottea előadása az első perctől kezdve interaktív jellegű volt. A jelenlévő pedagógusok játékos feladatokon keresztül ismerhették meg lépésről lépésre, hogyan is alakul egy osztály közösségé a tanár közreműködésével.

A pedagógus számára is fontos, hogy jól ismerje a diákokat, akikkel dolgozik, mivel így sokkal hatékonyabban tudja közvetíteni feléjük az elsajátításra váró tananyagot. A hagyományos jó és rossz válaszok helyett fontos, hogy az órák menetébe olyan feladatokat vezessen be az oktató már a kezdetektől, ahol a gyermek elmondhatja saját véleményét, kifejezésre juthatnak érzései. Ezen gyakorlatok által a gyermeknek nem csak a szókincse, beszédkészsége, de jelleme is fejlődhet, ugyanis ha egy olyan közösség része, ahol számít az, hogyan érzi magát, elmondhatja ki ő, fogékonyabbá és nyitottabbá válik új dolgok megismerésére. Ez által a tanulás iránt is motiváltabbá válik.

A feladatok többsége nem csak a gyermekek, de a képzésen résztvevők számára is jelentős önismereti lehetőséget hordozott magában. Az előadás teljes ideje alatt a résztvevők, aktívak és érdeklődők voltak. Így az ott tanult gyakorlatok az osztályteremben is biztosan ki tudják fejteni hatásukat.

Juhász Judit

 

Közgyűlés november 23-án

[pdf-embedder url=”http://www.vmpe.org.rs/wp-content/uploads/2019/11/Közgyűlés.pdf”]

Nálunk járt Wittner Mária, a szabadságharc résztvevője

Az 56-os forradalomról emlékeztünk meg múlt hétfőn, vendégünk Wittner Mária volt.

Mária a forradalom idején az utcákon volt és harcolt, sebesülteket látott el, a megtorlás idején halálra ítélték, később büntetését életfogytiglani börtönre módosították​. 

A beszélgetésből megtudtuk, milyen volt az akkori politikai légkör, hogy zajlottak a 23-ai és 24-ei események, hogyan jutottak fegyverekhez, miként foglalták el a radió épületét. 

Mária mesélt a fogságban töltött évekről is, a börtön borzalmairól, a kivégzésekről is. Legjobban az viselte meg, amikor a barátnőjét vitték az akasztófára. 

Megfogatta, nem fog hallgatni.
„Azoknak az érdekében beszélek, akik nem mondhatják el maguk, hogy mi történt a siralomházban és a fogdákban. El kell mondanom az igazat azokról, akiket ártatlanul ítéltek el „. 

Saját és társai történetein keresztül is igyekezett rámutatni arra, hogy milyen igazságtalan vádakkal is illették az embert abban az időben.

Arra kért mindenkit, hogy ne felejtsünk el odafigyelni egymásra, álljunk ki az igazságtalanság ellen akár velünk, akár mással történik.

 

TANOM 2019.09.14. – Beszámoló

 

Duró Zsuzsa: Tehetséggondozás, tehetségfejlesztés

Az idei év első, a VMPE által szervezett pedagógus továbbképzése került megrendezésre szeptember 14-én szombaton az Apáczai Diákotthon fiúkollégiumában. Rendhagyóan a képzést az anyanyelvápoló csoport ülése előzte meg, majd őket Duró Zsuzsa előadása követte, melynek központi témája a tehetséges diákok foglalkoztatása, fejlesztése volt.

Az előadónő kezdetben ismertette azokat a tulajdonságjegyeket, amelyek által felismerhető egy tehetséges diák. Miután a pedagógus felismeri a diákban ezeket a jegyeket fontos, hogy a megfelelő módon kezelje a helyzetet, és igyekezzen a diák teljesítményéből a legtöbbet kihozni. Zsuzsa hangsúlyozta, hogy a nem megfelelő módszerek alkalmazásával az adott gyermek lelki világa akár maradandóan is sérülhet. Elmondta azon módszereket, megfigyelési szempontokat, ami alapján egy pedagógus be tudja határolni a diák teljesítőképességét és ezzel megelőzhető a gyermek túlterhelése.

A statisztikák alapján ma egy osztály 15-20 százalékát tehetségígéretes diákok alkotják. Ezen diákok már rendelkeznek velük született adottságokkal is, amik a megfelelő környezeti hatások meglétével alakíthatóak képességgé. Elsődleges szocializációs közeg a család. Nagyon fontos, hogy a jó adottságokkal rendelkező gyermek olyan családi közegben szocializálódjon, ahol a képességek fejlesztése elismeréssel jár, ugyanis az otthon látott példa nagyban meghatározza egy diák iskolai teljesítményét.

Nem minden képesség egy időben mutatkozik meg. Elsőként a zenei képesség jelenik meg egy gyermek esetében, ez már az óvodáskorra datálható. A legfontosabb az, és ezt az előadó is több esetben hangsúlyozta, hogy a felismerés után nem feltétlenül az hat pozitívan a gyermekre, ha folyamatos nyomás alá van helyezve. Sokkal fontosabb megadni a lehetőséget a számára, útbaigazítani, de az irányítást nem szabad kivenni a kezei közül. A saját tempójában kell fejlődnie, mert a túlzott terhelés idővel kiégést eredményezhet. Nem lehet minden gyermek minden területen (tantárgyból) kiemelkedő. Minden tárgyból lehet jó, de legfeljebb 2-3 tárgy az, ahol túlterhelés nélkül tud kiemelkedő eredményt elérni.

Juhász Judit

 

2. Vállalkozz okosan! diákverseny

Versenyfelhívás

 

Verseny általános iskolás tanulók számára gazdasági-vállalkozói témakörben

 

A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete a hagyományos Diák Menedzsment Bajnokság és a Fogyasztóvédelmi Diákverseny mellett második alkalommal hirdeti meg a Vállalkozz okosan! diákversenyt az általános iskolás tanulók számára gazdasági-vállalkozói témakörben.

A verseny célja, hogy a felnövekvő generáció tagjai mielőbb elsajátítsák az alapvető gazdasági, vállalkozói, pénzügyi ismereteket annak érdekében, hogy felnőttként jobban eligazodjanak az üzleti világában, tudatos döntéseket hozzanak, és ez által is teljesebb életet élhessenek. A verseny hozzájárul a tanulók tudásának bővítéséhez, a csapatszellem erősítéséhez, a kreativitás és az innovációs készség fejlesztéséhez.

A verseny általános iskolás diákoknak van meghirdetve (5-8 osztály). A diákok csapatban dolgoznak mentor (tanár) segítségével. A csapatok 2-4 főből állnak. Minden csapatnak egy tervet kell elkészíteni, melyben bemutatják ötletüket, vállalkozásukat.

Az idei versenyre egy olyan vállalat és termék üzleti tervét kell elkészíteni, amely környezetbarát, egészséges vagy energiatakarékos.

A versenyre november 15-ig lehet jelentkezni a következő e-mail címen: menedzsment.bajnoksag@gmail.com. Itt fel kell tüntetni a tanulók és a mentor nevét, az osztályt, továbbá az iskolát. A részletes tájékoztatást e-mailben küldjük ki a jelentkezőknek.

A verseny november 30-án, szombaton lesz megtartva Újvidéken, a Sonja Marinković Általános Iskolában (Puskin utca 28.).

Bővebb információk a verseny főszervezőjétől, Dr. Muhi B. Béla egyetemi tanártól kaphatók e-mailben, illetve a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete irodájában a következő telefonszámokon: 021 548 259 és 021 479 0640.

TANOM 2019.10.26. – Vass Dorotea – Hogyan alakul ki az osztályközösség?

[pdf-embedder url=”http://www.vmpe.org.rs/wp-content/uploads/2019/10/TANOM-új-felhívás-október.pdf” title=”TANOM – új felhívás – október”]

[maxbutton id=”2″ url=”http://www.vmpe.org.rs/wp-content/uploads/2019/10/Jelentkezési-lap-hozzájáruló-nyilatkozattal.doc” ]

„Mit tudsz Torontál vármegyéről?” – történelmi vetélkedő általános iskolások részére

[pdf-embedder url=”http://www.vmpe.org.rs/wp-content/uploads/2019/09/Tájékoztató-Torontál-2019..pdf” title=”Tájékoztató, Torontál 2019.”]

XIX. ANYA – „Tapasztald, hogy továbbadhasd!”

[pdf-embedder url=”http://www.vmpe.org.rs/wp-content/uploads/2019/09/ANyA-„Tapasztald-hogy-továbbadhasd”.pdf” title=”ANyA „Tapasztald, hogy továbbadhasd!””]

XIX. ANYA –Tanári továbbképzés a természettudományos műveltség fokozása céljából

[pdf-embedder url=”http://www.vmpe.org.rs/wp-content/uploads/2019/09/Tanári-továbbképzés-a-természettudományos-műveltség-fokozása-céljából.pdf” title=”Tanári továbbképzés a természettudományos műveltség fokozása céljából”]

XIX. ANYA – A fiatalok szocializációja – Tanári továbbképzés

[pdf-embedder url=”http://www.vmpe.org.rs/wp-content/uploads/2019/09/A-fiatalok-szocializációja-Tanári-továbbképzés.pdf” title=”A fiatalok szocializációja – Tanári továbbképzés”]

2019-es Módosi tábor beszámolója

Anyanyelvápoló és hittantábort szerveztünk Módoson 2019. Július 15.-17. Között. A Táborban 26 gyermek vett részt.

Az előző évekhez hasonlóan, most is a KOEN által készített Vakációs Bibliahét anyagát vettük alapul a hittanoktatáshoz. Ezen belül új énekre tanítottuk meg a gyermekeket, színpadi előadásokkal tennük figyelemfelkeltőbbé a tanításokat és három bibliai történetet tanulmányoztunk. A 12 éves Jézus templomban való viselkedése alapján, arra tanítottuk a gyermekeket, hogyan legyenek példák a beszédben. A kősziklára épített ház és a jó gyümölcsöt termő fáról a példás magaviseletről tanultunk. Jézus kereszthalála és a szőlőtő és szőlővessző példázata, pedig a szeretetről tanított bennünket. Anyanyelvápolás keretén belül két csoportra osztva folyt a tanítás. A kezdő csoportban olyan fiatalok ismerkedhettek meg a magyar nyelvvel, akik származásnyelvüket eddig az alapvető kommunikáció szintjén se ismerték. Mivel ebben a csoportab főleg az 6 és 9 év közötti gyermekek voltak, ehhez a korosztályhoz megfelelő játékos, színes, motiváló tanítási eszközökkel tettük számukra vonzóbbá az idegennek tűnő anyanyelvüket. A haladó csoportban olyanokkal foglalkoztunk akik már írják, olvasság és jól értelmezik a magyar nyelvet. Ebben a csoportban jobban elmélyíthették a már meglévő tudásukat és ismerkedtek a magyar irodalom kimagasló szépségeivel. 

A tanításon kívül kézmüves foglalkozásokban tehették próbára ügyességüket a fiatalok, mindezáltal megfogható és maradandó emlékeket készítve a tábori élmenyekről. Miután intelektuális és fizikai éhségüket kielégítették a gyermekek, szervezett énekes, mozgásos játékokat készítettünk a számukra. 

 

A Tábort a következő csapat készítette: Kovács Enikő – lelkipásztor; Kis Eszter Anna – magyar mint idegen nyelv tanárnő; Kovács Csaba – teológus; Halász Hargita – animátor; Pozsonyi Tímea – kézműves foglalkozás vezető; Mrcsity Ábel Kornélia – óvónő; Balog Irénke – szakácsnő; Berényi Mónika – házmester.

 

A Tábor napirendje:

9.00 – Éneklés, ráhangoló játék, interaktív bibliai tanítás, aranymondás

9.45 – Tízórai

10.00 – Magyarórák kezdő és haladó csoportban

12.00 – Ebéd

13.00 – Játék, sport, kézműveskedés

15.00 – Uzsonna

16.00 – Nap zárása

 

Tavaly ezt írtuk a nyelvápolásról, talán itt szebben volt megfogalmazva és mindenképpek terjedelmesebben:

Nyelvápolás:

A módosi gyerekek nyelvismerete igen csekélyes, így az anyanyelvet ápolni, s nagyrészben újra tanulni igyekszünk a hét alatt. Több gyermek évközben anyanyelvoktatásra jár, így ők valamilyen előtudással rendelkeznek,s erre szándékozunk építeni a tábor ideje alatt.  A tábor azért különös és fontos nyelvápolásra, mert intenzíven több napon keresztül magyar nyelvi hatás éri őket. A tábor nyelve magyar, reggeltől délutánig magyar szót hallanak a vezetőktől, kisegítőktől , ami már nagymértékben hozzájárul a nyelv elsajátításához és tökéletesítéséhez. A gyermekek előtudásuknak megfelelően két csoportra lesznek bontva. A haladó csoportba azok fognak tartozni, akik már értik, s talán beszélik is a magyar nyelvet, a kezdő csoportba pedig azok, akik szeretnék a továbbiakban elsajátítani azt. Célzott magyar tanulás naponta egy-egy óra lesz, ahol szakszerű magyar tanár fog velük foglalkozni, koruknak megfelelően. A haladó csoportba a szókincs bővítése, valamint az írás és olvasás tanulásáé lesz a főszerep, míg a kezdőknél a cél a magyar nyelvvel való ismerkedés illetve annak megszeretése és az érdeklődés felkeltése. Fontosnak tartjuk, hogy ne csak kognitív ismeretekkel gazdagodjanak a gyerekek a hét során, hanem érzelmileg is éljék át azt, amit szeretnénk átadni nekik. Ezért, a célzott foglalkozáson kívül a kinti játékokat is a magyar nyelv és kultúra szövi át. Népi játékokkal, énekekkel a gyerekek nemcsak a nyelvet fogják gyakorolni, de megérzik a magyar néphagyomány mélységét és gazdagságát.

 

Kovács Csaba, teológus

 

[Best_Wordpress_Gallery id=”31″ gal_title=”2019 Módosi tábor”]