XVIII. KOVÁCS SZTRIKÓ ZOLTÁN FIZIKA-KÉMIA DIÁKVERSENY

A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete a GENIUS tehetséggondozó mozgalom keretében 2019. február 23-án Zentán megrendezi a vajdasági szintű kétfordulós XVIII. Kovács Sztrikó Zoltán Általános Iskolai Fizika-kémia Diákversenyt. A tanulók felkészülésként önállóan vagy párban kísérleti jellegű vizsgálatokat végeznek. A verseny első, írásbeli fordulójára 2019. február 18-ig bejelentkezésként szakdolgozatot küldenek be elektronikusan a következő címre:

genius.konferencia@gmail.com

A szóbeli döntőn egy nyomtatott példányban átadják a szakmunkájukat, majd szakbizottság előtt bemutatják a kísérleteiket. A diákok és felkészítő tanáriak is oklevélben részesülnek, valamint ajándékokat is kapnak.

Helyi szervező Raffai Valéria tanárnő, főszervező Muhi Béla, a GENIUS tehetséggondozó mozgalom elnöke.

Részletes versenykiírás a www.fokusz.info  honlapon látható.

Pusztai Katalin-Bevezetés a tanulás tanításába

FELHÍVÁS JELENTKEZÉSRE

AKKREDITÁLT TOVÁBBKÉPZÉS ÓVÓNŐKNEK ÉS TANÍTÓKNAK

A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete 2019. január 12-én, szombaton, 10 órai kezdettel akkreditált TANOM továbbképzést szervez az újvidéki Apáczai Diákotthon fiúkollégiumában (Bogdan Šuput u. 16).

Előadó: Pusztai Katalin

Az előadás címe: Bevezetés a tanulás tanításába

А részvételi díj 500 dinár.

Ezt megelőzően, 9 órától mgr. Viola Lujza tanárnő tart előadást az anyanyelvápolási oktatóknak.

A kitöltött jelentkezési lap beküldhető villámpostán a nsvmpe@gmail.com címre, vagy faxon a 021/548-259-es telefonszámra. További információk a VMPE irodában a 021/548-259-es számon (munkanapokon 08-14 óráig).

Bejelentkezési határidő 2019. 01. 10., 12 óra. A résztvevők száma korlátozott, legfeljebb 30 személy vehet részt egy továbbképzésen.

Jelentkezni kizárólag jelentkezési lapon lehet, amely itt tölthető le:    [maxbutton id=”1″ url=”http://www.vmpe.org.rs/wp-content/uploads/2018/12/jelentkezesi_lap_2019-01-12.doc” ] 

 

Oktatási helyzetkép 2018

[pdf-embedder url=”http://www.vmpe.org.rs/wp-content/uploads/2018/12/Oktatási-helyzetkép-2018.-végleges.pdf” title=”Oktatási helyzetkép 2018. végleges”]

Új elnök a VMPE élén

December 1.-től a Vajdasági Magyar Pedagógusok elnöke Lukács Gabriella, alelnöke Korenchy László. Nagy Margit 25 évi elnöki tisztség után korára hivatkozva nem vállalta ezt a felelősségteljes feladatot. Tiszteletbeli elnökké választották. A jelenlevők megtárgyalták az oktatás jelenlegi helyzetét, amelyet hamarosan közzéteszünk a sajtóban (amennyiben a sajtó megjelenteti).
A közgyűlés előtt Kovács Jolánka író és tankönyvíró bemutatta az általa írt hatodikos Anyanyelvápolás tankönyvet.

 

 

Lukács Gabriella a VMPE új elnöke      

Korenchy Lászlo a VMPE új alelnöke 

Nagy Margit a VMPE tiszteletbeli elnöke.

Dulka Andor a közgyűlés vezetője

Kovács Jolánka- Anyanyelvápolás (Tankönyvbemutató) beszámoló

Anyanyelvápolás (Tankönyvbemutató)

2018.12.01.

A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete által december 1-én szervezett pedagógus-továbbképzés keretében bemutatásra került Kovács Jolánka Anyanyelvápolás című tankönyve, mely az általános iskolák hatodik osztályos diákjainak íródott.

A bemutató kezdetén a szerzőhölgy ismertette a tankönyv elkészítésének folyamatát, a munka közben felmerülő szakmai nehézségeket, kihívásokat. Figyelembe kellett vennie, hogy leginkább vegyes csoportokkal dolgoznak az anyanyelvápolók, így a feladatok összeállításakor a példáknak különböző nehézségi szinteknek kell megfelelniük. A tanterv előírásait is követnie kellett, ugyanis az abban szereplő témaköröknek szerepelniük kellett a könyvben is.

Maga a tankönyv hét fejezetből áll: Irodalom- mesét, regényrészletet, és az ehhez tarozó feladatokat foglalja magába; Nemzeti kultúránk- itt a népszokásokat és a hagyományokat ismerteti; Kommunikáció és beszédművelés- illusztrációkon és játékos feladatokon keresztül mutatja be a témakört; Nyelvi hagyományok és találós kérdések; Általános nyelvismeret- a nyelv rétegződéseit foglalja magába; Nyelvtanozzunk!- itt inkább induktív módszert alkalmaz; Helyesírás fejezet.

A tankönyv egy átfogó, a magyar nyelv minden szegmensébe betekintést engedő összeállítás, amelyet bizonyára könnyedén felhasználhatnak az anyanyelvápolással foglalkozó tanárok. A remek illusztrációk pedig bizonyára elnyerik a diákok tetszését.

 

 

 

 

Búvárkodás és veszélyei a keringési rendszerre

[pdf-embedder url=”http://www.vmpe.org.rs/wp-content/uploads/2018/12/Plakat-Buvarkodas.pdf” title=”Plakat – Buvarkodas”]

XXIV. ORSZÁGOS TUDOMÁNYOS ÉS TECHNIKAI DIÁKALKOTÓ KIÁLLÍTÁS (OTTDK) – 2019

[pdf-embedder url=”http://www.vmpe.org.rs/wp-content/uploads/2018/12/2018OTTDK-1.oldal_.pdf” title=”2018OTTDK 1.oldal”]

[pdf-embedder url=”http://www.vmpe.org.rs/wp-content/uploads/2018/12/2018OTTDK-2.oldal_.pdf” title=”2018OTTDK 2.oldal”]

IX. Általános Iskolai Gion Nándor Olvasási Verseny döntője

2018. november 24-én, szombaton tartották meg az általános iskolások számára meghirdetett Gion Nándor Olvasási Verseny idei fordulójának döntőjét az újvidéki Nikola Tesla Általános Iskolában. A VMPE által megjelentetett felhívásra a Vajdaság tizenegy helységéből érkeztek benevezések, több mint 80 olvasni szerető felsős diák jelentkezett. A tanév elején az 5-6., illetve a 7-8.osztályos tanulók háromtagú csapatokat alakítottak, és a szervezők által összeállított könyvlistáról válogatva fejenként két-három művet elolvastak, s a magyartanárok irányításával az elődöntőket helyben lebonyolították.

A résztvevők számától függően iskolánként két-három csapat juthatott el a tartományi szintű megmérettetésre.

Szombaton 69 diák és 12 kísérőtanár érkezett az újvidéki Nikola Tesla Ált. Iskolába, ahol a szervezők minden résztvevőt szívélyesen fogadtak, és kalauzoltak. a csapatok tagjai a beosztás szerinti osztályteremben

Dolgozhattak. A munka megkezdése előtt Nagy Margit, a VMPE elnöke üdvözölte a jelenlévőket, majd Kollár Mária, a verseny főszervezője jó tanácsokkal látta el a versenyzőket. A csapatok hat-hat feladatlapból álló csomagot kaptak, s már munkához is láthattak. A magyartanárok nemcsak a feladatlapok javításában segítettek a szervezőknek, hanem az eredmények összegezésében is. Amíg a tanárok javítottak, addig a gyerekek uzsonnáztak, barátkoztak. Közben megtekinthették a feladatlapok megoldásait is, és láthatták, ki hol tévedett.

Az oklevelek kiosztása előtt Nagy Margit Gion Nándorról és műveiről szólt néhány szót, megdicsérte a döntős diákokat, elismerően szólt a tanárokról is, Kollár Mária pedig köszönetet mondott a szervezésben és lebonyolításban segítő Szedlár Ágnesnek, Sóti Gabriellának, Habram Juditnak, Forgács Enikőnek, Kraszulyák Zalánnak és Bollók Editnek. Külön méltatta a pedagógusok munkáját, akik felkészítik, és évről évre elkísérik tanulóikat a versenyre. A visszajelzések szerint az olvasásra való nevelésnek ezt a formáját jónak tartják.

Az eredményhirdetés után a diplomák és az ajándékkönyvek kiosztása következett.

Az ötödik-hatodik osztályosok kategóriájában 10 csapat mérte össze a tudását.

A legjobbak rangsora a következő:

I.hely: Tari Tiana, Farkas Baráti Réka, Fekecs Csaba – a zentagunarasi Október 18. Ált. Iskola diákjai

( Üveges Gizella tanítványai)

II.hely: Kerepes Lívia, Prošić Katarina, Balázs Korina, az óbecsei Samu Mihály Ált. Iskola tanulói

(előadójuk: Kutika Magyar Klementina)

III.hely: Farkas Lea, Kávai Réka, Sáfrány Barbara – a kispiaci Móricz Zsigmond tagintézet tanulói

(magyartanáruk: Kávai Bozsó Ildikó)

III. hely: Tóth Viktor, Kiss Petra, Kiss Anett – a magyarcsernyei Petőfi Sándor Ált. Iskola diákjai

( Bácsi Lőrinc Natália tanítványai)

A hetedik-nyolcadikosok kategóriájában 13 csapat versenyzett egymással.

A díjazottak:

I.hely: Farkas Anett, Huszár Mónika, Sörös Debóra- a kispiaci Móricz Zsigmond tagintézet diákjai,

( Kávai Bózs Ildikó tanítványai)

II.hely: Sípos Rebeka, Péter Evelin, Goór Zsanett – a péterrévei Samu Mihály Ált. Iskola diákjai

( Bálint Barbara tanítványai)

III. hely: Szekula Flóra, Apró Noémi,Tóth Norbert – a magyarcsernyei Petőfi Sándor Ált. Iskola tanulói

(Bacsi Lőrinc Natália tanítványai)

III. hely: Nagy Leona, Boja Lúcia, Medl Elizabetta – a moholi Novak Radonic Ált. Iskola tanulói

(Vámos Andrea tanítványai)

A magyarországi támogatásnak köszönhetően a vetélkedő legjobbjai (vagyis az első helyezettek) 2018 nyarán eljuthatnak a balatoni táborba, a többi díjazott pedig meghívást kap a Gion Nándor Irodalmi Táborba, melynek szervezői Viola Lujza, Brindza Ildikó és Dulka Gyöngyi magyartanárok, s amelyet július végén az újvidéki Apáczai Diákotthonban terveznek megtartani.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Lángos csillag állt felettünk”

[pdf-embedder url=”http://www.vmpe.org.rs/wp-content/uploads/2018/11/TUDOMÁNYOS-ÉS-MŰVÉSZETTÖRTÉNETI-MÚLTUNK-BEMUTATÁSA.pdf” title=”TUDOMÁNYOS ÉS MŰVÉSZETTÖRTÉNETI MÚLTUNK BEMUTATÁSA”]

XVIII. Cultura Nostra Kárpát-medencei történelmi vetélkedő

A vetélkedő témája:

Az Erdélyi Fejedelemség és a szétszakított Magyarország története (1526-1690)

 

A versenyen részt vehetnek magyarországi és határainkon túl élő magyar középiskolások (14-18 év között) 3 fős csapatokban képviselve iskolájukat.
A vetélkedő menete: Az első forduló feladatsorát a verseny honlapjáról tudják letölteni a csapatok 2018. december 6-án, csütörtökön 14 órakor, amelyet kitöltés után, legkésőbb aznap 16 óráig kell visszaküldeniük. A második, regionális forduló feladatlapját a Kárpát-medence különböző városaiban készítik el a résztvevők 2019. február 21-én. A szóbeli döntő a Pannonhalmi Főapátságban 2019. április 29- 1. között kerül megrendezésre, melyre a legjobb teljesítményt elért 10 csapatot hívjuk meg.

 

A döntőbe jutott csapatok értékes könyvjutalomban részesülnek. Az 1–3. helyezett csapatok és felkészítő tanáraik részt vehetnek a vetélkedő témájához illeszkedő nyári szakmai kiránduláson, s a felkészítő tanárok munkáját értékes tárgyi nyereményekkel ismerjük el.

 

felkészüléshez ajánlott szakirodalom 2018. szeptember 28-tól tekinthető meg a vetélkedő honlapján!

 

Jelentkezni 2018. november 29-ig a culturanostra.bences.hu weblapunkon lehet a diákok nevének, iskolájának és felkészítő tanárának megjelölésével. A jelentkezéskor e-mail címet kérünk megadni, ahova a versennyel kapcsolatos információkat postázzuk. Minden jelentkezett csapat önálló e-mail címmel kell rendelkezzen, mely egyben bejelentkezési névként is működik honlapunkon. A Cultura Nostra Történelmi Vetélkedő honlapján további információ szerezhető a versenyről.

Tehetségek bemutatkozása a Vajdaságban 11.22.

[pdf-embedder url=”http://www.vmpe.org.rs/wp-content/uploads/2018/11/Plakat-Tehetsegek.pdf” title=”Plakat – Tehetsegek”]

AKKREDITÁLT TOVÁBBKÉPZÉS ÓVÓNŐKNEK ÉS TANÍTÓKNAK 2018.12.01.

A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete 2018. december 1-én 10 órai kezdettel akkreditált TANOM továbbképzést szervez az újvidéki Apáczai Diákotthon fiúkollégiumában (Bogdan Šuput u. 16).

Előadó: Kovács Jolánka

Az előadás címe: Anyanyelvápolás (tankönyvbemutató)

А részvételi díj 500 dinár.

A kitöltött jelentkezési lap beküldhető villámpostán a nsvmpe@gmail.com címre, vagy faxon a 021/548-259-es telefonszámra. További információk a VMPE irodában a 021/548-259-es számon (munkanapokon 08-14 óráig).

Bejelentkezési határidő 2018. 11. 29., 12 óra. A résztvevők száma korlátozott, legfeljebb 30 személy számára tudunk tanúsítványt biztosítani.

A könyvbemutatót követően a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének évi közgyűlésére és ezen belül is tisztújításra kerül sor. Ez alkalomból minden egyesületi tagot hívunk és várunk.

Felhívjuk a kisgyermekes pedagógusok figyelmét, hogy a továbbképzés és a közgyűlés ideje alatt a kollégium nevelője, Habram Judit tart játszóházas foglalkozást a szülőket elkísérő gyermekek számára.

Jelentkezni kizárólag jelentkezési lapon lehet, amely itt tölthető le:   [maxbutton id=”1″ url=”http://www.vmpe.org.rs/wp-content/uploads/2018/11/jelentkezesi_lap_2018-12-01.doc” ]

Építészet és társadalmi korszellem-Bátori Annamária építészmérnök előadása november 15.

[pdf-embedder url=”http://www.vmpe.org.rs/wp-content/uploads/2018/11/Plakat-Epiteszet.pdf” title=”Plakat – Epiteszet”]

ÉRTÉKEINK A VÁNDORTARISZNYÁBAN – Bori Mária iskolapszichológus előadása

[pdf-embedder url=”http://www.vmpe.org.rs/wp-content/uploads/2018/11/Plakat-Tarisznyaban.pdf” title=”Plakat – Tarisznyaban”]

AKKREDITÁLT TOVÁBBKÉPZÉS ÓVÓNŐKNEK ÉS TANÍTÓKNAK NOVEMBER 10.

A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete 2018. november 10-én 10 órai kezdettel akkreditált TANOM továbbképzést szervez az újvidéki Apáczai Diákotthon fiúkollégiumában (Bogdan Šuput u. 16).

Előadó: Monić Lídia

Az előadás címe: Anyanyelvápolás-hogyan fejleszteni az anyanyelvápolásban részesülő tanulók beszédkészségét

А részvételi díj 500 dinár.

Ezt megelőzően, 9 órától mgr. Viola Lujza tanárnő tart előadást az anyanyelvápolási oktatóknak.

A kitöltött jelentkezési lap beküldhető villámpostán a nsvmpe@gmail.com címre, vagy faxon a 021/548-259-es telefonszámra. További információk a VMPE irodában a 021/548-259-es számon (munkanapokon 08-14 óráig).

Bejelentkezési határidő 2018. 11. 08., 12 óra. A résztvevők száma korlátozott, legfeljebb 30 személy vehet részt egy továbbképzésen.

Jelentkezni kizárólag jelentkezési lapon lehet, amely itt letölthető:

[maxbutton id=”1″ url=”http://www.vmpe.org.rs/wp-content/uploads/2018/11/jelentkezesi_lap_2018-11-10.doc” ]

TANOM 2018.10.27. beszámoló és képek

Október 27-én megrendezésre került a Pedagógus Egyesület által szervezett TANOM akkreditált továbbképzés. Csendes Éva „A tanulás forradalma” címmel tartott továbbképzést.

Az előadás azt volt hivatott bemutatni, hogy a mai világban milyen kompetenciákkal kell rendelkeznie egy pedagógusnak ahhoz, hogy hatékonyan tudja végezni munkáját. Manapság nem elég, mindössze előadni az óra anyagát, ugyanis a fiatalság figyelmének lekötéséhez egyre több dolog szükséges. Mivel egy felgyorsult, digitális világban élünk, ahol egyszerre több érzékszervünket érik impulzusok, így ezt az oktatásba is be kell vezetni. Amellett, hogy digitális eszközöket alkalmazunk, szükséges az, hogy a diákokat bevonjuk az oktatás menetébe, aktívan részt kell venniük a tanulás folyamatában.

Csendes Éva elmondta, hogy az új oktatás szemléletek már több tudományágat is bevonnak a pedagógiai kutatások körébe. A diákoknak meg kell tanulniuk a tantárgyak közötti összefüggéseket, a pedagógusoknak pedig figyelmükbe kell venniük a diákok egyéni tanulási stílusát és ehhez alkalmazkodva kell átadniuk a tudást.

Az eddigi meglátásokkal ellentétben a modern tanulás fogalma a gyakorlatiasságot foglalja magába, a gyermek kerül az oktatási folyamat középpontjába, a személyes készségeknek, képességeknek megfelelően kell kialakítani a tanmenetet, valamint be kell vezetni a játékot, játékosságot a tanításba. A technikának, videójátékoknak, mobiltelefonoknak köszönhetően a gyermekek már a kezdetektől tapasztalás útján tanulnak, így később az iskolában, diákként sokkal könnyebben elsajátítják a tudást, ha az játékos gyakorlatokon, szerepjátékokon keresztül előadva. Mindezekre példákat, tantermekben, csoporttermekben alkalmazható játékokat próbálhattak ki a továbbképzésen résztvevő pedagógusok. Az előadás interaktivitása nagyban növelte a metódus hitelességét és a résztvevők mintegy játszva sajátíthatták el az új módszert, amit a későbbiekben alkalmazhatnak diákjaikon.