Kincses Tarisznya Tábor

Beszámoló a nemesmiliticsi, 2017.06.26-30. között megtartott táborról

2017. június 30.

18 éve indult útjára a Kincses Tarisznya Tábor a Vajdasági Magyar Pedagógus Egyesület szervezésében évente más-más helyszínen. Idén Nemesmilitics adott otthont a tábornak. A Kincses Tarisznya Tábor célja sok-sok kinccsel térjen haza minden kedves táborozó, ismerje meg a település népeit, szokásait, népeinek életét, kultúráját, népi mondókáit, népmeséit, népdalait.

A táborlakókkal csapatokat alakítottunk ki és a tábor ideje alatt mindenki saját csapatával együtt versenyezhetett, végezhette el a feladatokat, pontokat kellett összegyűjteni. Táborzáráskor a pontok összesítése után a győztes csapatok jutalomban részesülnek.

Az idei táborban 55 gyerek vett részt 2017. június 26-a és 30-a között. A vendégeket a nemesmiliticsi kultúrotthonban vártuk. Őrszállásról, Csonoplyáról. Bácsgyulafalváról, Szilágyiról, Zomborból, Bajmokról, Budapestről érkeztek a gyerekek a helybeliek fogadták a vendéget. A táborlakókkal csapatépítő játékokkal kezdtük a foglalkozásokat. Csapatalakítás után megismerkedtünk falunk történetével, múltjával. A betelepített nemes családokról hallhattunk érdekes előadást. 1752-1818-ig épült a római katolikus templom, jövőre ünnepli fennállásának 200. évfordulóját. A kápolna csodálatos szépsége valóságos élmény volt mindenki számára, a környező települések templomtornya fentről jól látható. A falu tájházában megismerkedtünk a régmúltban használt mezőgazdasági gépezettel, a falu mindennapjaiban használt eszközökkel.

Lovas kocsikkal jártuk be a település tájait: halastó környékét, a festői nemesmiliticsi fürdő területét, a lóversenypálya területét. Környezetünk megóvása céljából plakátok készítésével hívtuk fel a figyelmet. Papírrepülő dobáló versenyen mérték össze a csapatok az ügyességüket. Néptáncos lányaink segítségével táncoltunk. A falujátékban sok érdekes feladatot kellett megoldani. A jelmezes felvonulás vacsora után vette kezdetét, a táborozók apraja és nagyja felvonult.

Ügyességi, állatismereti és nyelvi játékokban, beszédkészség fejlesztő gyakorlatokban, sport vetélkedőn mérhették össze tudásukat, erejüket a csapatok. Nagy élmény volt a gyerekek számára Micsik Béla bácsi hangszer bemutatója: trombita, dünnyögő, tambura, citera, tekerő… A napot élménydús diszkóval zártuk.

Péter és Pál nap alkalmából Szent misén vettünk részt a helyi Kisboldogasszony templomban. A misét Egedi Antal plébános celebrálta. Kirándulással folytattuk a napot. Ellátogattunk Bácskertesre ahol részletes tájékoztatást kaptunk a faluban élő palóc népekről, szokásaikról. A zombori gyermekkönyvtárban lapozgattuk át a legújabb és legérdekesebb könyveket. Utunk hazafelé vezetett, frizura versennyel zártuk a napot.

A heti aktivitások bemutatása: Ügyességi játékok, nyelvi játékok vették kezdetét. Rendezzünk várjátékot! címmel a csapatok életre keltették a király, királykisasszonyok,lovagok, és az udvarhölgyek világát. A jelmezekhez ruhákat, fegyvereket, eszközöket készítettek. A csapatok tábortánccal zárták az idei 18. Kincses Tarisznya Tábort. A hét eseményeit egy rövid kisfilm segítségével mutattuk be: A képek önmagukért beszélnek címmel.

Előadók: Horváth Ódri Márta, Egedi Antal, Janda Kornél, Janovits Tar Erika, Klinocki Zsaklina, Szitás Mária, Knézi Marina, Szabó Gábor, Bagi Brigitta, Grécs Adrianna, Micsik Béla, Csizmadia János, Knézi Josip, Kemény Andreasz.

Köszönet a tábort támogatóknak: a táborozó gyerekek szüleinek, a helyi közösségnek, a csonoplyai étkezdének, a Német László Kultúregyesületnek, a Testvériség Egység Általános Iskolának. A falu apraja és nagyja hozzájárult a tábor színvonalához.

Külön köszönet a táborban a segítségért: Kocsis Norbertnak, Purda Bertoldnak, Galac Dórának, Purda Noéminek.

Szabó Márta, főszervező

Fotó: Szabó Márta

Szórakozva tanultunk Ürményházán

2017. június 24. , Vajdaság MA

Már több mint két évtizede szervezi a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete a Szórakoztató Szóra Késztető Anyanyelvápoló táborokat, évente más helyszínen. Az idén az Ürményházi Ifjúsági Klub vállalta a házigazda szerepét.

Az idei táborban 47 gyerek (óvodás korosztálytól nyolcadikosig) vett részt 2017. június 19-e és 23-a között az ürményházi foglalkozásokon. A vendégek Muzslyáról, Beodráról, Magyarittabéről, Versecről, Nezsényből és Szegedről érkeztek, és a falubeli hasonló korú gyerekek fogadták őket.

A hétfői ismerkedési, csapatépítő és ügyességi játékok és csapatalakítás után délelőttönként nyelvi és logikai játékokat játszottak, a magyar történelem fontos eseményeiről hallhattak (és láthattak) előadásokat. A nándorfehérvári csata, Szent László és Arany János elevenedtek meg a beszélgetések nyomán.

Az idén van Ürményháza telepítésének kétszázadik évfordulója. Ennek a jegyében zajlott a tábor foglalkozásainak nagy része is. Sok adattal ismerkedhettek meg a résztvevők a falu történetéből. A megszerzett tudásuknak nagy hasznát vehették a falujáráskor és a vetélkedőn is. A falujárás az idén eltért a már megszokottól: nem csak elrejtett borítékokat kellett megtalálni, és a benne rejlő feladatokat megoldani, hanem az előre megadott nyomtatott képek helyszíneit megtalálni, és ott szelfit készíteni a csapatról. Naponta volt énekpróba, népdalokat tanultak. Délutánonként kézműveskedtek és sportoltak.

A traktoros kirándulás egy helyi vállalkozás, a Bíró család telephelyére vezetett. Itt a legkorszerűbb mezőgépekkel ismerkedtek a gyerekek. Meglátogattuk a Móricz vágóhidat is. Megkoszorúztuk az ún. „Nagykörösztöt”, ahová először telepítették a falut. A templomkertben egy tuját ültetettek el a táborlakók, a 200. évfordulóra emlékezve.

Vendégünk volt Micsik Béla, aki „dünnyögőt” készített a gyerekekkel, este pedig a színházteremben hangszer-bemutatóval szórakoztatta a nagyközönséget. Csütörtökön este tábortűznél kolbászt sütögettek a vendégek és házigazdák, és volt rögtönzött diszkó is. A tábor a szokásos pénteki vetélkedővel és Ki mit tud?-dal zárult. Mind a két csapat (Sobri Jóska és Rózsa Sándor) szép eredményt ért el.

A táborban a gyerekekkel Dulka Andor (történelemtanár), Dulka Gyöngyi (magyartanár), Dulka Árpád (földrajz-biológia szakos tanár, citeraoktató), Móric Elvira (pedagógus), Stanjo Karolina (spanyoltanár), Sztojanovszki Mónika (tanítónő), és Viola Lujza (magyartanár) foglalkoztak. Kisegítők voltak az óvodások anyukái, valamint Szkumpia Veronika és Takács Margit.

A tábort támogatta az Evelin szódavíz, Móric Elvira és családja, Drobac Julianna, Nagy József, Bakos Béla és a helyi vadászegyesület. Köszönet érte!

Viola Lujza

Fotó: Viola Lujza